Hallgatói mobilitás

A Pannónia Ösztöndíjprogram keretein belül a pályázaton nyertes hallgatók lehetőséget kapnak a 2024/2025. tanév őszi félévében hosszú és rövid távú mobilitásban részt venni.

Ezekre külön pályázati felhívást teszünk közzé az eltérő jelentkezési határidők miatt.

Ki pályázhat?

Az egyes mobilitási formáknál meghatározott kritériumokon túl (lásd: Pályázati felhívás) az a hallgató pályázhat,

  • aki a pályázat benyújtásának idején hallgatói jogviszonnyal rendelkezik az Óbudai Egyetemen;
  • aki magyar állampolgársággal, regisztrációs igazolással vagy érvényes letelepedési, illetőleg tartózkodási engedéllyel rendelkezik;
  • alapképzésben (BSc) részt vevő hallgató esetében: akinek a pályázás idején van legalább 1 lezárt féléve (a speciális kari szabályok ettől eltérhetnek), kiutazáskor pedig legalább 2 lezárt féléve;
  • aki a mobilitás félévében aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik az Óbudai Egyetemen (kivéve diploma utáni szakmai gyakorlat)
  • valamint aki megfelel az adott karon meghirdetett pályázati követelményeknek.

A Pannónia Ösztöndíjprogram szabályai szerint minden hallgató képzési szintenként 12 hónap időtartamra kaphat Pannónia Ösztöndíjat, ebbe minden mobilitás típus beleszámít.

Támogatás összege

Az ösztöndíj összege függ a célországtól és az időtartamtól. Hosszútávú részképzés, szakmai gyakorlat és kutatási tevékenység esetén az alábbi ösztöndíj összegeket biztosítja a program:

Fogadó ország

Havi ösztöndíj

I.    országcsoport:

Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Izland, Liechtenstein, Luxemburg, Németország, Norvégia, Svédország, Svájc, Egyesült Királyság, Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Hongkong, Japán, Dél-Korea, Makaó, Szingapúr, Tajvan, Andorra, Izrael, Monaco

havi 400 000 Ft

II.  országcsoport:

Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Bulgária, Csehország, Észak-Macedónia, Észtország, Görögország, Spanyolország, Horvátország, Olaszország, Ciprus, Málta, Lengyelország, Portugália, Lettország, Litvánia, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Örményország, Georgia, Moldova, Szíria, Banglades, Bhután, Kambodzsa, Kína, Laosz, Maldív-szigetek, Mianmar, Nepál, Pakisztán, Sri Lanka, Afganisztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Irak, Jemen, Oroszország, Ukrajna

havi 375 000 Ft

III.                országcsoport:

Albánia, Azerbajdzsán, Bahrein, Brunei, Egyesült Arab Emírségek, Fülöp-szigetek, India, Indonézia, Irán, Jordánia, Katar, Kazahsztán, Libanon, Mongólia, Malajzia, Omán, Szaúd-Arábia, Thaiföld, Törökország, Vietnám, Kolumbia, Mexikó, Algéria, Angola, Dél-Afrika, Egyiptom, Líbia, Marokkó, Namíbia, Nigéria, Tunézia, Argentína, Brazília, Chile, Peru

havi 350 000 Ft

Ösztöndíj csak fizikai mobilitás esetén, annak időszakára adható. Felhívjuk a pályázó hallgatók figyelmét, hogy az ösztöndíj nem feltétlenül fedezi a külföldi tartózkodás során felmerülő összes költséget, azt más forrásokból – olykor előfinanszírozással – szükséges kiegészíteni! Javasoljuk a kiegészítő támogatások igénybevételét (bővebb információ a Kiegészítő támogatások résznél).

Kiegészítő támogatások

A felsőoktatási mobilitási programok prioritása az inklúzió és a sokszínűség biztosítása. Ennek megfelelően kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a kevesebb lehetőséggel rendelkező résztvevők nagyobb eséllyel vehessenek részt a nemzetközi tapasztalatszerzést támogató programokban. Az esélyegyenlőségi kiegészítő támogatás célja, hogy a Pannónia ösztöndíjon felül további anyagi támogatás juttatásával lehetőséget biztosítsunk az egészségügyi, oktatási, kulturális, társadalmi, gazdasági vagy földrajzi akadályokkal küzdő hallgatóknak, hogy vállalni tudják a mobilitást.

A fenti célok elérése érdekében az ösztöndíjon felül esélyegyenlőségi támogatás is igényelhető, illetve a tartósan beteg vagy fogyatékkal élő hallgatók további kiegészítő támogatást kaphatnak. Ennek feltételei, az igénylés módja és a kiegészítő támogatás összege a hamarosan elérhető Esélyegyenlőségi kiegészítő támogatás felhívásban lesz olvasható.

Az esélyegyenlőségi támogatás összege:

  • hosszú távú mobilitás esetén (2 hónaptól): 100 000 Ft / hó (időarányosan)
  • rövid távú mobilitás esetén (2 naptól 30 napig): 2 500 Ft / nap (időarányosan)

A tartósan beteg és fogyatékkal élő pályázók az esélyegyenlőségi támogatáson felül további támogatást is igényelhetnek a betegségükkel, fogyatékosságukkal kapcsolatban külföldön felmerülő költségek finanszírozásához.

Bővebb információ megtalálható a Pályázati felhívásban.

A fenti mobilitási lehetőségeken kívül a Kiválósági ösztöndíj keretében Egyetemünk legkiválóbb hallgatói pályázhatnak a THE (Times Higher Education) vagy a QS rangsor első 250 egyetemének egyikén részképzésben részt venni 1-6 hónap időtartamban.

Frissítve: 2024.05.08.