Könyvtárat és előadótermet adtak át az Afrika Kutatóintézetben

A Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karon található Afrika Kutatóintézet falain belül két új intézményi részleg kezdi meg működését: egy afrikanisztikai könyvtár és egy előadóterem.

A Dr. Füssi Nagy Gézáról - a XX. század egyik legkiemelkedőbb afrikanista, nyelvész és műfordítóról - elnevezett könyvtárat, valamint a Prof. Toyin Falola - nigériai történész és az afrikai tanulmányok professzora - nevét viselő előadótermet Prof. Dr. Rajnai Zoltán, a kar dékánja adta át.



Elhangzott: a könyvtárban mintegy 6000 Afrikával kapcsolatos könyv és folyóirat található. Ez a szám folyamatosan növekszik, a kutatóintézet munkatársainak köszönhetően. A kutatók szabadon hozzáférhetnek az Óbudai Egyetem által előfizetett adatbázisokhoz. A bibliotékát nemcsak az ÓE oktatói és hallgatói, hanem más egyetemek oktatói és hallgatói is térítésmentesen használhatják. Az új előadóteremben egyidejűleg 70 hallgató vehet részt képzéseken és itt zajlik a kar és a Kutatóintézet által működtetett Human Response Manager angol nyelvű posztgraduális képzés is. A könyvtár és kutatóterem, valamint a modern oktatási eszközökkel felszerelt előadóterem jelentősen segíti nem csak az Afrika Kutatóintézet, de a Bánki Kar munkáját is.

Az Afrika Kutatóintézet vezetője, Prof. Dr. Besenyő János, valamint a névadó gyermekei, Füssi Nagy Szabolcs és Füssi Nagy Anna Orsolya is köszöntötte a megjelenteket, mutatta be az Afrika Kutatóintézet tevékenységét, a Könyvtárat és létrejöttének körülményeit, valamint végül, de nem utolsósorban a névadó életútját és munkásságát. Az átadó ünnepségen több hazai oktatási és kulturális intézmény, valamint az afrikai kontinenssel foglalkozó szervezetek, a tiszteletbeli konzuli testület tagjai, kutatók vettek részt, valamint megjelent Őexcellenciája Abdelhafid Alahoum, algériai nagykövet, Őexcellenciája Abdelkarim Hermi, tunéziai nagykövet, Salma Ait Belhadj első titkár, a marokkói nagykövetségről, valamint Ernesto Pedro Ganga ügyvivő, az angolai nagykövetségről.



Az Afrika Kutatóintézetről

A 2019-ben alapított tudományos műhely Prof. Dr. Besenyő János egyetemi tanár vezetésével, több mint 60 szenior és junior kutató, illetve civil és katonai szakértő munkájának köszönhetően már e rövid idő alatt is számtalan sikert könyvelhetett el. Kutatási területét tekintve a rendkívül sokrétű, interdiszciplináris megközelítés jellemzi, ahol kiemelt szerepet kapnak sok más mellett a biztonságtudomány, a hadtudomány, a történettudományok, a nemzetközi és fejlődés-tanulmányok vagy éppen a politikatudomány és a regionális tanulmányok. A szerteágazó kutatási témák mellett négy állandó kutatócsoport tevékenykedik: a Konfliktusok és a terrorizmus, a Globális Dél, a Migráció és a Fenntartható Afrika kérdéseit vizsgálva. A kutatások során feltárt eredmények beépülnek a Bánki Kar, valamint Biztonságtudományi Doktori Iskola programjaiba, tantárgyaiba, illetve nyomtatásban több lehetséges módon is megjelennek. Az egyik ilyen megjelenési forma az immár harmadik évfolyamában járó, negyedévente, angol nyelven megjelenő, lektorált periodika, a Journal of Central and Eastern European African Studies oldalain, vagy a társadalomtudományok területén legjegyzettebb nagy nemzetközi kiadók, mint a Routledge, a Palgrave, a Rowman and Littlefield, vagy a Springer köteteiként. Emellett természetesen számos rangos külföldi tudományos folyóiratban is megjelennek a Kutatóintézet égisze alatt jegyzett publikációk.



 
Frissítve: 2023.10.30.

Legfrissebb cikkek