Algériai Tudományos Nap az Óbudai Egyetemen

Első alkalommal adott otthont az Óbudai Egyetem az „Algériai Tudományos Nap” elnevezésű rendezvénynek, amelyet személyes jelenlétével megtisztelt őexcellenciája, Ali Mokrani, Algéria magyarországi nagykövete is május 6-án. A képviselet-vezető megnyitóbeszédében hangsúlyozta az Óbudai Egyetemmel való hosszú távú együttműködés fontosságát a magas színvonalú oktatás, a tapasztalatcsere, és a nemzetközi kapcsolatok bővítése jegyében.

Erre az üzenetre erősített rá az Algériai Diákszövetség magyarországi elnöke, Dr. Haroune Al Rachid Bin Al Zein, aki maga is az Óbudai Egyetem hallgatója volt, és kitüntetéssel doktorált. A fiatal mérnök, anyagtudományi és technológiai kutató elmondta, a fórum célja a különböző tudományágak, egyetemi hallgatók és kutatók összefogása, új tudományos távlatok létrehozása és fejlesztése, valamint az algériai-magyar kommunikációs hálózat kialakítása. Az Óbudai Egyetemet Dr. Rácz Ervin, megbízott oktatási rektorhelyettes és Dr. habil. Felde Imre ipari és üzleti kapcsolatokért felelős rektorhelyettes képviselte, mindketten üdvözölték az együttműködés indulását. Az Óbudai Egyetem doktoranduszai is tartottak előadást, akik mindannyian érdekes, angol nyelvű prezentációkkal készültek.

Az elhangzott előadások:

• A Digitális narratívumok használata a tanulók kulturális szkriptumának fejlesztésében: Snani Nourhane, Eötvös Lóránd Egyetem

• Saját fejlesztésű megoldások bemutatása bio-orvosi területen, orvosi érzékelők használata egy olyan multiplatformos alkalmazás elkészítéséhez, amely valós időben küld orvosi adatokat az orvosoknak, így nincs szükség a személyes jelenlétre: Abdallah Benhamida, Óbudai Egyetem

• Alternatív modalitások objektív értékelése a robot asszisztált sebészetben, speciálisan a da Vinci Robothoz fejlesztett tekintetkövető rendszer és módszer bemutatása, amivel objektíven mérhető az ilyen kiegészítők hasznossága: Takács Kristóf, Óbudai Egyetem

• Hozzájárulás az összetett anyagok mechanikai tulajdonságainak Jellemzéséhez a többfázisú végeselemek segítségével: Abdelkader Boudjemline, Mohamed Khider Biskra Egyetem (Online)

• Az amerikanizáció algériai aspektusai: Selsabil Ayache, Eötvös Lóránd Egyetem

• Növényfiziológia: Ammar Allem, Magyar Agrártudományi és Élettudományi Egyetem

• Intelligens mobil egység poliétil-tereftalát hulladékok aprózásához és gyűjtéséhez: Ouaar Abbes, Mohamed Khider Biskra Egyetem (Online)

• Robotsebészeti autonóm készségfelmérés: Nagyné Elek Renáta, Óbudai Egyetem

• Mesterséges Intelligencia technológiák adaptációja földi robotokhoz: Nour Elhouda Ben Saadi, Eötvös Lóránd Egyetem

• Általános háromszögű párhuzamos delta robothoz kapcsolódó kutatási eredmények, és a matematika – kinematika bemutatása: Szűcs László, Óbudai Egyetem

• Van, aki nem szereti forrón: a ME-TOO mozgalom és a Hollywood interdependencia: Berraf Hana Lina Dalel, Szegedi Tudományegyetem

• Prototípus megvalósítása – gridre csatlakoztatott fényelektromos cella: Fatmi Hichem, Mohamed Khider Biskra Egyetem (Online)

• Robotsebészeti automatizálás: D. Nagy Tamás, Óbudai Egyetem

• Geotermális rendszer a termo-hidronomikus szabályozásra az elsősorban irrigációra kialakított forrásvíz hőmérsékletének ellenőrzésére: Mohamed Aymen Kethiri, Mohamed Khider Biskra Egyetem (Online)

A legjobb előadásért járó első helyezést D. Nagy Tamásnak ítélték oda.

Jani Kinga
Frissítve: 2022.05.31.