Prof. Dr. Lotfi A. Zadeh
Lotfi Zadeh a Berkeley Egyetem Számítástechnikai és Elektromérnöki Karának (EECS) professzora volt, és a BISC (Berkeley Initiative in Soft Computing) igazgatójaként is szolgált. Zadeh 2017. szeptember 6-án hunyt el.
Zadeh a Teheráni Egyetem, az MIT és a Columbia Egyetem alumnusa volt. 1950 és 1959 között a Columbia Egyetem Villamosmérnöki Tanszékének tagja volt. 1959-ben csatlakozott a Berkeley Egyetem Villamosmérnöki Tanszékéhez, és 1963-tól 1968-ig annak vezetője volt. Itt jelentős szerepet játszott abban, hogy a tanszék nevét EE-ről (elektromérnöki) EECS-re (elektromérnöki és számítástechnikai) változtatták. Pályafutása során számos látogatói kinevezést kapott több neves intézménynél, mint például a Princeton-i Institute for Advanced Study, az MIT, az IBM Research Laboratory, az SRI International AI Center, és a Stanford Egyetem Nyelvi és Információs Központja.
Zadeh az IEEE, az AAAS, az ACM, az AAAI és az IFSA tagja volt. A Nemzeti Műszaki Akadémia tagjaként, valamint több külföldi akadémia, köztük a Finn Tudományos Akadémia, a Lengyel Tudományos Akadémia, a Koreai Tudományos és Technológiai Akadémia, a Bolgár Tudományos Akadémia, a Moszkvai Nemzetközi Rendszerelméleti Akadémia és az Azerbajdzsáni Nemzeti Tudományos Akadémia külföldi tagjaként is tevékenykedett. Számos díjjal tüntették ki, beleértve az IEEE Oktatási Érmet, az IEEE Richard W. Hamming Érmet, az IEEE Medal of Honor-t, az ASME Rufus Oldenburger Érmet, és még sok mást. Emellett huszonnégy tiszteletbeli doktori címet is kapott.
Zadeh több mint 200, egyedül írt cikket publikált különböző témákban, amelyek az információs és intelligens rendszerek tervezésével, elemzésével foglalkoztak, és több mint hetven folyóirat szerkesztőbizottságában vett részt. Az első homályos halmazokról szóló cikke 1965-ös megjelenése előtt munkássága főként rendszerelemzéssel, döntéselemzéssel és információs rendszerekkel foglalkozott. Kutatásai később a homályos logikára, a természetes nyelvek szemantikájára, az észlelés számítógépes elméletére, a szavakkal való számításra, kiterjesztett homályos logikára és a Z-számokra koncentráltak.