Prof. Dr. Ibrokhim Abdurakhmonov
Ibrokhim Y. Abdurakhmonov 1997-ben szerzett B.Sc. fokozatot biotechnológiából az Üzbég Nemzeti Egyetemen, majd 2001-ben M.Sc. fokozatot növénynemesítésből a Texas A&M Egyetemen, Texas, USA. 2002-ben PhD fokozatot szerzett molekuláris genetikából, 2009-ben a tudományok doktora fokozatot genetikából, és 2011-ben teljes professzori címet molekuláris genetika és molekuláris biotechnológia területén az Üzbég Tudományos Akadémia Genetikai és Növénykísérleti Biológiai Intézetében, Taskentben, Üzbegisztánban.
2012-ben megalapította és igazgatóként vezeti az új, független közszolgálati kutatóintézetet, a Genomikai és Bioinformatikai Központot. Abdurakhmonov professzor az üzbegisztáni genomika tudományának egyik vezető alakja, és kutatási területei közé tartozik a növényi genomika, génállomány karakterizálás és genetikai térképezés, marker-asszisztált szelekció, transzgenomika, proteomika és bioinformatika. Jelenleg számos nemzetközi tudományos folyóirat társszerkesztőjeként tevékenykedik. Tagja az International Cotton Genome Initiative (ICGI) szervezetnek, és az International Cotton Researchers Association (ICRA), Washington D.C., USA, végrehajtó bizottságának tagja. Az üzbegisztáni Miniszterek Kabinetjének Legfelsőbb Minősítési Bizottsága végrehajtó bizottságának egyik megválasztott tagja, amely a biológiai, agrártudományi és állatorvosi tudományokban doktori fokozatokat odaítélő szakosított tudományos bizottságok koordinálásáért és minősítéséért felelős.
Tudományos hozzájárulásaiért számos díjat kapott, mint például a 2010-es TWAS díjat mezőgazdaságban a genetikai sokféleség megértésében és hasznosításában a gyapot genomjában elért alapvető hozzájárulásaiért. 2013-ban az ICAC az „Év Gyapotkutatója” címmel tüntette ki a gyapot genomikájához és biotechnológiájához való kiemelkedő hozzájárulásáért. 2014-ben megválasztották a The World Academy of Sciences (TWAS) tagjává mezőgazdasági tudomány területén, valamint 2015-ben az International Cotton Genome Initiative (ICGI) „Comparative Cenomics and Bioinformatics” munkacsoport társelnökévé/elnökévé választották. 2017-ben az Üzbég Tudományos Akadémia tagjává és alelnökévé választották, és ugyanebben az évben az Üzbegisztán Innovációs Fejlesztési Miniszterévé nevezték ki.