Útmutató a pozitív érzelmekhez
HÁLA
A hála az egyik leggyakrabban jelentkező társas érzelem, melyet jellemzően olyan helyzetekben élünk át, amikor egy másik személy cselekvése ránk nézve pozitív következményekkel jár, vagyis valamilyen módon hasznos számunkra. A pozitív pszichológia térnyerésének köszönhetően kiderült, hogy a hálának és annak kifejezésének elengedhetetlen szerepe van a mindennapi életben. Számos kutatás bizonyította, hogy a hála befolyásolja közérzetünket, viselkedésünket és élettel való elégedettségünket. Hatással van a kapcsolatainkra, mert általa pozitívabban látjuk a minket körülvevő embereket. Ráadásul sokkal nagyobb hajlandóságot mutatunk a pozitív cselekedetek végrehajtására is, így adva a hálának egyfajta morális szerepet is, mely a szociális kapcsolatokat erősíti. Ugyan a hála személyközi kapcsolatokban jelenik meg, mégis kihat a közösségre is, melynek befolyásolja hangulatát és teljesítményét.
Mit tehetünk?
- Minden reggel vagy este gondoljuk át és akár írjuk is le, miért tudunk aznap hálát érezni!
- Köszönjük meg rokonainknak, barátainknak, párunknak rendszeresen mindazt, amit értünk tettek, az eltöltött közös időt vagy akármi mást!
- Keressük és jegyezzük fel vagy fotózzuk le az apró szépségeket a napunkban, például egy szép növényt az út mentén vagy egy finom ebédet!
Állítsuk át az agyunkat!
- Mi az az öt dolog, amiért leginkább hálás vagyok az életemben?
- Milyen kedvességet tapasztaltam ma más emberektől?
- Volt-e ma valami jó illat, íz, érintés, hang vagy látvány, amivel találkoztam, és amiért hálás vagyok, hogy átélhettem?
Mondatok, amelyek hasznosak lehetnek:
- Köszönöm neked, hogy…
- Hálát érzek, amiért túléltem azt a nehézséget, hogy…
- Hálás vagyok, amiért eljutottam ezekre a helyekre, eseményekre: ….