Közlemény

A Semmelweis Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, és a Dunaújvárosi Egyetem közleménye az Európai Bizottság legújabb határozatával kapcsolatban.

Az Európai Unió Tanácsa és Bizottsága bizonyos politikai aggályaira hivatkozva került elfogadásra a Tanács (EU) 2022/2506 végrehajtási határozata. A Határozat egy olyan intézkedéscsomagot tartalmaz, amelynek célja, hogy nyomást gyakoroljon Magyarországra, és ennek „melléktermékeként” 21 magyar egyetem és hallgatói, kutatói, klinikái és intézetei is belekerültek egy olyan politikai konfliktusba, amelynek során méltánytalanul hátrányos megkülönböztetésben részesülnek, ellentmondva az Európai Unió alapelveinek: egyenlő bánásmód, tudományos szabadság, diszkrimináció tilalma, ártatlanság vélelme.

A Tanácsnak a Magyarország kormányával kapcsolatos, a helyzet alapjául szolgáló problémáinak semmi köze nincs a magyar egyetemeknek.

Erre tekintettel a jelen közleményt aláíró hat magyar egyetem keresettel támadta meg a Határozatot az Európai Unió Bíróságának Törvényszéke előtt. A Törvényszék 2024. április 5. napján kelt végzésében megállapította, hogy a támadott Határozat az egyetemeket közvetlenül érintő, rendeleti jellegű jogi aktus.

2024. december 16.-án a Bizottság a C(2024) 9140 számú, terjedelmes határozatában arra a következtetésre jutott, hogy Magyarországnak a Bizottság aggályainak eloszlatására tett kísérletei még nem megfelelőek. Ezért a modellváltó egyetemek az Európai Bizottság újabbnál újabb korrekciós intézkedési ajánlásai okán továbbra sem fognak hozzáférni az Erasmus+- és a Horizont-programokhoz annak ellenére, hogy az Országgyűlés elfogadta és Magyarország Kormánya 2024. december 2-án bejelentette az Európai Bizottság részére a kért közérdekű vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó törvény-módosítását.

Meggyőződésünk az, hogy az Európai Bizottság és a Tanács által a Magyarország kormányával szemben felhozott, jogállamisággal kapcsolatos aggályok nem szolgálhatnak jogszerűen ürügyként a magyar egyetemek integritásába való beavatkozásra, valamint a kutatók és hallgatók súlyos megbüntetésére.

Az Európai Bizottság mostani döntése arra bizonyíték, hogy nem kívánnak párbeszédet folytatni, nem számítanak az immár két éve hangoztatott érvek, amelyek azt bizonyítják, hogy a modellváltással semmilyen módon nem sérült az egyetemi autonómia. Ezzel ellentétben az Európai Bizottság az, amely bele kíván szólni az egyetemi autonómiába, és mondvacsinált indokokkal felülbírálni az egyetemi döntéseket.

Sem a magyar egyetemek, sem a kutatóik vagy hallgatóik nem kaptak lehetőséget arra, hogy kifejtsék véleményüket erről a vitáról és annak rájuk gyakorolt hatásairól.















 

 

Prof. Dr. Merkely Béla

rektor

Semmelweis Egyetem
 

 

Prof. Dr. Kovács Levente

rektor

Óbudai Egyetem
 

 

 

Prof. Dr. Sótonyi Péter

rektor

Állatorvostudományi Egyetem
 

 

 

Prof. Dr. Szilvássy Zoltán

rektor

Debreceni Egyetem
 

 

 

Prof. Dr. Horváth Zita

rektor

Miskolci Egyetem
 

 

 

Dr. András István

rektor

Dunaújvárosi Egyetem

 

 
Frissítve: 2024.12.18.

Legfrissebb cikkek

Közlemény

2024. december 18.|