Tradíció és innováció – 15 éves az Óbudai Egyetem
Alapításának tizenötödik, jogelődintézményeivel együtt 145. évfordulóját ünnepli az Óbudai Egyetem, a műszaki felsőoktatási intézmény, amely immár a 601-800. helyre került a Times Higher Education rangsorában. Prof. Dr. Kovács Levente rektor, Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár és Dr. Cser-Palkovics András, a Rudolf Kalman Óbudai Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke egyaránt a nemzetközi ranglétrán történt, mintegy 1400 helynyi előrelépést emelte ki a november 22-én tartott jubileumon, ahol az Óbudai Egyetem díszdoktorává avatták Prof. Dr. Merkely Bélát, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem rektorát, és az eseményen köszöntötték az intézmény új professzorait is.
Célunk, hogy egyre vonzóbbá tegyük egyetemünket a fiatalok számára. Az innováció, a fenntarthatóság és a társadalmi felelősségvállalás mindig központi szerepet fognak játszani küldetésünkben” – fogalmazott a rektor.
Dr. Cser-Palkovics András méltatta az egyetem oktatók és kutatók összefogásával elért eredményeit, és célként nevezte meg az intézményi infrastruktúra fejlesztését kiemelve, hogy az egyetem alapítványa adott jogi keretek között minden lehetőséget megad a fejlődésre.
Bódis László hangsúlyozta, az intézmény terveivel illeszkedik a kormány innovációs stratégiájához, azaz, hogy minél erőteljesebben megvalósuljon a felsőoktatás, a vállalati szféra és kutatóintézetek összefogása, amely elengedhetetlen egy eredményes innovációs ökoszisztéma megvalósításához. Az egyetemek dinamikusan lépnek előre a kutatási eredmények felmutatásában. Hozzátette: a kutatás-fejlesztések ösztönzését kiemelten kezeli a kormány, ezért a jövő évben tovább emeli az e célra szánt forrásokat, bővíti a pályázati lehetőségek körét.
Technikai fejlődés nélkül elképzelhetetlen az orvosi tudományok előre lépése – szögezte le Prof. Dr. Merkely Béla hozzátéve, hogy nagy lehetőségeket lát az Óbudai Egyetem és a Semmelweis Orvostudományi Egyetem további együttműködésében.
Elismerések
Az ünnepségen köszöntötték az egyetem új professzorait is:
Prof. Dr. Rácz Ervint, Prof. Dr. Vámossy Zoltánt, Prof. Dr. Ferenci Tamást, Prof. Dr. Csiszárik-Kocsir Ágnes Terézt, Prof. Dr. Ludányi-Laufer Editet, Prof. Dr. Balogh Zoltánt, Prof. Dr. Jancsó Tamást, Prof. Dr. Garai-Fodor Mónikát, Prof. Dr. Kovács Tündét és Professzor Emerita: Kisfaludy Mártát.
Doctor Honoris Causa, azaz tiszteletbeli doktor címet vehetett át hosszú időn át művelt kiemelkedő, nemzetközileg is elismert tudományos munkássága és az egyetem érdekében kifejtett tevékenysége elismeréséül Prof. Dr. Merkely Béla Széchenyi-díjas magyar orvos, Budapest díszpolgára, intervenciós kardiológus, sportorvos szakorvos, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója, a Kardiológiai Tanszék és a Repülő- és Űrorvostani Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, a Semmelweis Egyetem rektora.
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Kardiológia Tagozatának elnöke, a Magyar Rektori Konferencia társelnöke. 2008-tól a Kardiológiai és Sportorvosi Szakmai Grémium elnöke. Kiemelkedő tudományos kutatómunkát folytat, publikációit rangos magyar és nemzetközi folyóiratok közlik. 2021-ben jelent meg az életpályáját bemutató könyv Gyógyítás szívvel-lélekkel címmel a Lexica Kiadó gondozásában. Fő kutatási területei a szívelégtelenség nem gyógyszeres kezelése; új technikák az intervenciós kardiológiában; invazív és nem invazív képalkotási vizsgálatok szívelégtelenségben; szívritmuszavarok és akut koszorúér-szindrómák; sportkardiológia, élsportolók kardiológiai fejlesztése.
Az Európai Kardiológusok Társaságának alelnöke volt, Magyar Kardiológusok Társaságának tiszteletbeli elnöke. Öt könyv, 71 könyvfejezet szerzője, 36 hazai tankönyvfejezet-részlet szerzője, csaknem 1300 cikket jegyez nemzetközi és magyar orvosi folyóiratokban. Kumulatív impakt faktora 6700 felett van, független idézeteinek száma közel 82 ezer. Hirsch-index 100 felett. Pályafutása során több mint 20 kutatási grantet kapott, közel 100 millió Euro értékben. A kardiológia területén végzett kiváló tudományos, oktatói munkájáért, valamint példaértékű humanitárius tevékenységéért az Óbudai Egyetem Doctor Honoris Causa kitüntetést adományoz. Prof. Dr. Merkely Béla Hogyan lehet karriert építeni a klinikai kutatásban? – A mentorok és a tanítványok szerepe az egyetemen címmel tartott székfoglaló előadást.
Az IEEE Hungary Section vezetése és az Óbudai Egyetem Szenátusa Kalman Rudolf Professzori címet adományozott Prof. Dr. Arató Péter, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem professzora és Dr. Magyar Péter, kutató részére.
Dr. Magyar Péter 1967-ben szerezte meg a Budapesti Műszaki Egyetemen a mérnöki diplomát, majd 1975-ben a doktori fokozatot. 1967 és 1991 között a BME Automatizálási Tanszékén dolgozott adjunktusként és tudományos munkatársként. 1982-től ugyanezen tanszék Mikroprocesszoros Vezérelt Meghajtók Laboratóriumát vezette. A laboratórium profilja a digitálisan vezérelt teljesítményelektronikai rendszerek oktatása és ipari kutatás-fejlesztése volt. Dr. Magyar Péter műszaki cikkek és könyvek szerzője és társszerzője, valamint több mint 30 szabadalmat nyújtott be. Kutatási területe az elektromos hajtások és áramátalakítók vezérlése és matematikai modellezése volt. Az IEEE németországi szekció chapters koordinátora, valamint az IEEE Life member csopor vezetője.
Az Óbudai Egyetem Szenátusa Cívis Academicus Honoris Causa, azaz Díszpolgár kitüntetést adományozott Kató Béla, Dr. Szászi István és Savurbaev Akmal Abdumuminovich részére.
Kató Béla, a nemzetpolitika ő maga, mivel hitelesen képviseli mindazt, amit nemzetpolitikának nevezünk. „Minden erdélyi városban ott látjuk a püspök úr keze nyomát, de ő maga azt vallja, hogy az épületek semmit sem érnek, ha nincs, aki élettel megtöltse azokat. Lelkészi szolgálatának nagy részét Illyefalván töltötte. A Keresztyén Ifjúsági és Diakóniai Alapítvány és az Illyefalvi Gyermekfalu megalapítója. Abban hisz, hogy csak a közösségi élmény tarthatja itthon az erdélyi magyarokat”. A Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal polgári tagozata kitüntetést kapta 2021-ben. Több évtizede odaadóan végzett lelkipásztori szolgálata, valamint a kisebbségi létbe kényszerült erdélyi magyar honfitársaink sorsának jobbra fordításában és közösségi életének megszervezésében vállalt kiemelkedő szerepe elismeréseként díszpolgári kitüntetésben részesül.
Az Óbudai Egyetem kutatói közül évről évre egyre többen kerülnek be a kaliforniai Stanford Egyetem idézettségi rangsorába. A legújabb kimutatásban az Óbudai Egyetem 11 munkatársa neve jelent meg. A listát két változatban tették közzé idén is. A világ tudósainak 2024-ben legtöbbet citált kutatói között van Prof. Dr. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora, Prof. Dr. Haidegger Tamás, az Initium Zrt. Vezérigazgatója, Dr. Prof. Dr. Fodor János, az Óbudai Egyetem 2016-ban elhunyt rektora, Prof. Dr. Szilágyi László, Dr. Amir Mosavi, a Neumann János Informatikai Kar oktatói, Dr. habil Garai-Fodor Mónika, a Keleti Károly Gazdasági Kar dékánja, Dr. habil. Csiszárik-Kocsir Ágnes, a Keleti Károly Gazdasági Kar dékánhelyettese, a valamint Prof. Dr. Telegdi Judit, az Óbudai Egyetem professor emeritája és Dr. Horváth Ildikó. (Ők az oklevelet a Magyar Tudomány Ünnepe megnyitó eseményén vehették át.)
A 2024-ben legtöbbet idézett kutatók sora mellett, a másik lista a tudósok teljes tudományos pályafutását figyelembe véve a 2024 végéig tartó kumulatív hatást értékeli. Figyelembe veszi az összes publikációjukat és az idézéseket, amelyeket ezek a munkák az idők során gyűjtöttek. Ebben a rangsorban hét, az Óbudai Egyetemhez köthető tudós kapott helyett: Prof. Dr. Kovács Levente, Prof. Dr. Rudas Imre, az ÓE alapító rektora, Prof. Dr. Haidegger Tamás, Prof. Dr. Várkonyi-Kóczy Annamária, Prof. Dr. Fodor János, Prof. Dr. Szilágyi László és Dr. Amir Mosavi.
Az eseményen részt vettek a honi és a határon túli partnerintézményeik és cégek vezetői is.
A rendezvényen ünnepi műsort adott Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, valamint az Óbudai Egyetem Vegyeskara.