Jó gyakorlatokkal a jól-létért

A hallgatók és felsőoktatási munkavállalók jóllétéért tett lépésekről, legjobb gyakorlatokról tudhattak meg többet azok a szakemberek, akik részt vettek az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület workshopján, melyet a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen rendeztek október 18-án.

Az Óbudai Egyetem részéről Bakosné Diószegi Mónika, Lázár-Fülep Tímea, Kamuti Hajnalka, Suplicz Sándor és Maul Dóra vettek részt az eseményen, ahol bemutatkoztak az ország különböző pontjairól érkezett felsőoktatási intézmények és az egyesület képviselői is. Az egyetemekről érkezett szakemberek ismertették a jólléti programokkal kapcsolatos eredményeiket, melynek során kiderült, hogy a legtöbben még most kezdik kiépíteni a központokat, ugyanakkor szükségük van további ötletekre, támogatásra ahhoz, hogy még jobban működjenek. A felismerés azonban mindenhol megszületett: az egyetemi hallgatók jóllétéhez, egészségesebb életre történő neveléséhez az egyetemeknek is hozzá kell járulnia, mindemellett a munkavállalók is igénylik a törődést, a jólléti programokkal őket is meg kell célozni.



Elhangzott: mindez megtérülő befektetés az intézménynek is hosszútávon. A bemutatkozások során többen említették, hogy a hallgatóknak egészséggel, rekreációval, életmóddal kapcsolatos kurzusokat, szabadon választható tárgyakat indítottak, az intézmények sporttal, életmóddal kapcsolatos irodákkal, intézetekkel bővülnek. A legtöbb résztvevő intézmény már túl van a modellváltáson, amely hozzásegítette őket a szemléletváltáshoz, és ahhoz, hogy kiemeltebben foglalkozhassanak a well-being típusú témákkal, családbarát egyetemmé váljanak, a HR funkciókat átgondolhassák és a HR is szerepet vállalhasson a kezdeményezésekben.
A rövid bemutatkozások után a Magyar Testnevelési Egyetem egyetemi docense, Dr. Lacza Gyöngyvér mutatta be a Healthy Campus projektet, amely egy minősítési rendszer, és a felsőoktatási intézményeket a kiválóságra ösztönzi. Az intézmények díjkötelezettség mellett regisztrálhatnak a projektre, ami után a profiljukba feltölthetik a különböző kritériumokhoz az általuk már megvalósított gyakorlataikat jóllét témán belül, amelyekre pontokat kapnak, ez alapján kaphatják meg védjegyüket. Azonkívül, hogy a projektnek köszönhetően hivatalos minősítést kaphatnak az intézmények, visszacsatolást arról, milyen úton haladnak a projektjeikkel, a honlap betekintést biztosít, más, akár külföldi egyetemek programjaiba, amelyekből inspirációt meríthetnek a résztvevők, végül, de nem utolsó sorban, a program által „rá vannak kényszerítve”, hogy foglalkozzanak az egyetemi polgárok jóllétével, akciókat szervezzenek.
Az ÓE képviselői számára több tanulsága is volt a részvételnek: elengedhetetlen a vezetői elköteleződés, valamint, hogy nem minden aktivitásnak kell feltétlenül pénzbe kerülnie. Észre kell venni azokat a kis, hétköznapi dolgokat, lehetőségeket, amelyek már rendelkezésre állnak, ezeket összegyűjteni, és ezek birtokában akár kis változtatásokkal is nagy eredményeket lehet elérni. Példának hozták fel, hogy a diákok sport kurzusain az egyetemi dolgozók is részt vehessenek.
Frissítve: 2024.11.13.

Legfrissebb cikkek