Kutatás, innováció, építéstudomány – ÓE az ÉVOSZ-on
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) „Tudásigényes építőipar” - Az egyetemi kutatások és a gyakorlat kapcsolata címmel, rendezett konferenciát az egyetemi kutatások és a piaci szereplők közötti kapcsolat erősítésére, a szorosabb együttműködés feltételeinek áttekintésére, november 6-án.
Az alábbi kérdésekre válaszoltak előadásukkal: mit jelent az Óbudai Egyetemen a kutatási és innovációs ökoszisztéma részének lenni építéstudomány témakörében? A jelenleg folyó kutatási és alkotói témák bemutatása, az alkotás és az innováció összefüggése. Befektetés a jövő generációjának oktatásába, ennek hosszú távú célkitűzései.
Az Óbudai Egyetem fenntartható, innovatív és befektető szemléletű egyetemként kiemelten fontosnak tartja a kezdeményező szerepét a kutatási és innovációs ökoszisztémában, melynek részeként az Obuda Uni Venture Capital és az Initium Zrt. már a korai szakaszban tudja támogatni a fejlesztésre érdemes újításokat. Ennek szerves részeként az Ybl Miklós Építéstudományi Karon a gyakorlatorientált képzéseken keresztül modern és fenntartható megoldások születnek, amelyek figyelembe veszik a környezeti és társadalmi kihívásokat.
A Szimulációs Design Tanszéken például fejlett szimulációs technológiákat alkalmaznak a városklíma és településenergetikai szimulációktól kezdve a fénytechnikai és termikus modellezésig, hogy a jövő épületei magas energiahatékonysággal és minimális gépészeti szükséglettel rendelkezzenek.
A kar jelenlegi projektjei a klímaadaptív, energiahatékony építészeti megoldásokat kutatják, mesterséges intelligenciát is alkalmazva a formatervezés optimalizálására. Ezen kutatások, valamint a különböző szakmai programok és tanulmányi utak révén az intézmény a jövő generációjának oktatásába fektet be. A cél, hogy a hallgatók korszerű, piacképes és fenntartható tudással rendelkezzenek, amellyel hatékonyan válaszolhatnak a modern építészeti kihívásokra. Emellett a kar folyamatos infrastruktúra-fejlesztései és nemzetközi együttműködései is hozzájárulnak az egyetem elismertségéhez és pozitív megítéléséhez.
A kar hosszú távú célkitűzése, hogy a jövő generációját környezettudatos, piacképes tudással felvértezett szakemberekké képezze, akik képesek a fenntartható építészeti és várostervezési megoldások kidolgozására. Emellett a közösségi értékek és a társadalmi felelősségvállalás is kiemelt szerepet kap, hiszen a kar olyan projekteket és programokat is indít, amelyek közvetlenül hozzájárulnak a helyi és tágabb közösségek jólétéhez.
Az infrastruktúra korszerűsítése és a technológiai fejlesztések biztosítják, hogy hallgatóink számára a legmodernebb képzési feltételeket kínáljuk. A konferencián az érintett egyetemek képviselői mellett az ipari szereplők is részt vettek.