Konferencia a doktori iskolák jövőjéről
A Neumann János Program keretében megújítjuk, megerősítjük a doktori képzéseket a magyar egyetemeken - jelentette be Dr. Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért és innovációért felelős államtitkára a felsőoktatás modernizációjáról szóló konferencián június 28-án. Az Óbudai Egyetem, a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) és a Doktoranduszok Országos Szövetsége közös rendezvényén többek közt Prof. Dr. Csépe Valéria, a MAB elnöke, Prof. Dr. Kovács Levente rektor, Prof. Dr. Gulyás Balázs, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat elnöke, valamint Molnár Dániel, a Doktoranduszok Országos Szövetségének elnöke osztotta meg gondolatait a témában.
Az Új Nemzeti Kiválósági Program keretében a kiváló doktoranduszok emelt összegű juttatásban részesülhetnek, valamint tovább erősítik a Kooperatív Doktori Programot. Bővülnek a doktori képzések, nyitottá tették a létszámkereteket, elsődlegesen a műszaki, természettudományi, mérnök-, informatikai, agrár-, orvosi, egészségtudományi területen. A doktori idő is bele fog számítani a nyugdíjba. Fontos változásként említette továbbá, hogy a legtehetségesebb hallgatók már az alapképzés után doktori képzésben folytathatják tanulmányaikat.
Prof. Dr. Csépe Valéria a felsőoktatási tér szereplőinek szorosabb együttműködését szorgalmazta, emellett a doktori képzés korszerűsítésének szükségességére hívta fel a figyelmet. Kiemelte: „elengedhetetlen a szemléletváltoztatás, a nagyobb rugalmasság, a PhD-hallgatók, kutatók ösztönzése, a mobilitás növelése és nem utolsósorban az infrastrukturális háttér színvonalának emelése.
Az Óbudai Egyetemen nemrégiben létrehozott Innováció Menedzsment Doktori Iskola jelenleg hiánypótló – jelentette ki Prof. Dr. Kovács Levente. A legfontosabb feladatok közt említette az egyetemek láthatóságának javítását, a doktoranduszok, fiatal kutatók megfelelő ösztönzését. A magyar műszaki felsőoktatás jelentős innovációs potenciállal rendelkezik, amely elsősorban a doktoranduszokon és kutatókon keresztül erőteljesen tud prezentálni – hangsúlyozta az egyetem rektora.
Prof. Dr. Gulyás Balázs a nemzetközi színtéren szerzett tapasztalatait osztotta meg a doktori képzés kapcsán. Hangsúlyozta: „Minden PhD munkát exponálni szükséges nemzetközi tudományos körökben.”
Prof. Dr Benyó Zoltán, az Országos Doktori Tanács elnöke kifejtette: a Neumann-programtól az erőforrások növekedését várják. Leszögezte: a tudománynak a gazdaságot is szolgálnia kell, olyan tudományos eredményekre van szükség, amelyek hasznosulhatnak. A tudományos teljesítmények igen jelentős része a PhD hallgatóktól származik, ezért számukra jobb megélhetést és munkakörülményeket kell biztosítani.
Molnár Dániel elmondta, érdekképviseleti tevékenységük mellett feladatuknak tartják azt is, hogy a doktori képzésben részt vevőket összefogják, közösséget szervezzenek, valamint a külföldi hallgatókat is integrálják. Hangsúlyozta, céljuk a doktori képzés vonzóbbá tétele. Beszámolt arról is, hogy ösztöndíjmonitor rendszert indítanak el annak érdekében, hogy a hallgatók naprakész információkat kaphassanak, mely intézményben milyen kiegészítő ösztöndíjban részesülhetnek.
Prof. Dr. Gulácsi László, tudományos rektorhelyettes az Óbudai Egyetemen újonnan létrehozott Innováció Menedzsment Doktori Iskola jelentőségéről, működtetésének céljairól tartott előadást.