Az ÓE duális képzése a minta a Leuveni Katolikus Egyetemen
A Leuveni Katolikus Egyetem (KU) Mérnöki Technológiai Kar és a Nyugat-Flandriai Kereskedelmi és Iparkamara (Voka) delegációja az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán a duális képzési módok rendszerével ismerkedett Székesfehérváron április első napjaiban. A küldöttséget Dr. habil Rácz Ervin oktatási rektorhelyettes és Prof. Dr. Györök György dékán fogadta, a belga vendégek több ipari partnert is felkerestek tapasztalatokat gyűjtve a duális képzés nyújtotta lehetőségekről.
A koronázó városban töltött idő alatt az egyetem vezetésével, duális képzésben részt vevő hallgatókkal és a duális képzésben érintett vállalati partnerek képviselőivel találkoztak. A delegáció tagjai, Professor Dr. Ir. Bert Lauwers, a Leuveni Katolikus Egyetem Mérnöki Technológiai Kar dékánka, Charlotte Vermeulen Leuveni Katolikus Egyetem Bruges Campus-ának üzleti coach-a, Davy Maes innovációs menedzser, Joyce Simoens, a Nyugat-Flandriai Kereskedelmi és Iparkamara munkaerő-piaci és oktatási tanácsadója, valamint Hans Boels VOKA regionális elnöke.
Az első napon Prof. Dr. Györök György dékán, Dr. Pogátsnik Monika oktatási dékánhelyettes, a Duális Képzési Iroda vezetője, valamint Takács Éva az ÓE duális képzési koordinátora, AMK dékáni hivatalvezető fogadta a delegációt. A vendégek megismerhették, hogy a duális képzés milyen szerepet játszik az Óbudai Egyetem oktatás-fejlesztési stratégiájában, valamint a vállalati partnerekkel történő együttműködésben és a képzések ipari igényekhez történő alakításában. A megbeszélésen az egyetemi Duális Képzési Iroda megalapításának céljairól, szervezeti és működési szabályairól, a szervezeti egység Karokkal történő együttműködéséről, a hallgatói kapcsolattartásról esett szó, a programba belépő és kilépő hallgatók, valamint a programot elhagyók számának tendenciáiról.
A program során duális vállalati partnerekkel találkozhattak a vendégek, megismerhettek egy kisebb vállalkozást, találkoztak a Visible Crossing startup cég egyik tulajdonosával, Nagy Lászlóval, valamint a cégnél dolgozó alumni hallgatókkal, Fischer Dávid és Márta Bence gépészmérnökökkel, egykori duális hallgatókkal, akik egy kisebb méretű vállalkozás esetében ismertették miért éri meg belekezdeni ebbe a történetbe. Egy kis vállalkozásnál duális hallgatóként egy kis csapatnak lehettek tagjai, ahol a kezdetektől fogva fontos részt vállalhattak a fejlesztési munkában.
A Kyndryl részéről Szabó Szilárd duális képzési koordinátor mutatta be a vállalat képzési programját, miért fontos a duális képzési program, milyen tapasztalataik vannak a mentor szerepéről és jelentőségéről a folyamatban, az egyetemmel való együttműködésről, a „jó vagy ideális” duális hallgató fogalmának körülírásáról. A másik oldal véleményének megismeréséhez Tamás László alumni duális hallgató és Lajkó Richárd jelenlegi hallgató tapasztalatait hívták segítségül a cégnél, akik beszámoltak arról, hogyan viselhető a duális képzés „kettős terhe”, milyen hozzáadott értéket képvisel számukra a képzés, milyen szempontok alapján választottak céget maguknak.
Az Óbudai Egyetem részéről Dr. habil. Rácz Ervin oktatási rektorhelyettes és Tafferner-Gulyás Viktória, a Nemzetközi kapcsolatok Iroda vezetője köszöntötte a flandriai delegációt, majd az intézmény bemutatásán túlmenően egyeztettek a jövőbeni, potenciális együttműködési tervekről és lehetőségekről.
A delegáció, a második napon a Harman Becker Kft. céget látogatta meg tapasztalatszerzés céljából. Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának a kihelyezett Harman Tanszékén folyik a duális képzés szervezése és koordinációja, amit Talmácsi Gábor, Tóth-Holló Márton és Pretz Zsuzsanna az Alba Regia Műszaki Karon végzett villamosmérnök, illetve műszaki menedzser duális hallgatók mutattak be. A céglátogatással egybekötött egyeztetésen a képzési forma előnyei és hátrányai is napirenden voltak az országosan is az egyik legnagyobb duális vállalati képzőhelynek számító szervezetnél.