Az Óbudai Egyetem élen jár a tudományos kutatásokban

Egyetemünk a tudás alapú társadalom letéteményese kíván lenni – hangsúlyozta Prof. Dr. Kovács Levente az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ által szervezett Egyetemi Tudományos Nap és Space Day nyitóünnepségén, március 31-én. A rektor hozzátette: - az EKIK a tudáshasznosítás és a kutatás szolgálatában, az innováció, valamint az alkalmazott kutatás előtérbe helyezésének céljával jött létre az Óbudai Egyetemen, több mint tíz évvel ezelőtt: működése eredményes, mi több, rövid időn belül még magasabb fokozatba „kapcsolt” és a szakmai munka immár 11 kutatóközpontban és társult központban folyik.

Az Óbudai Egyetem élen jár a tudományos kutatásokban, és most már a kiemelkedő, úttörőnek számító globális projektekben is, mellyel hozzájárul a tudás alapú társadalom megteremtéséhez – emelte ki Prof. Dr. Kovács Levente, az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ (EKIK) által szervezett Egyetemi Tudományos Nap és Space Day-en.



A rektor többek között utalt az Óbudai Egyetem vezetésével, a Stanford Egyetem és a National Singapore University együttműködésével megvalósuló MedLaBotX – Digital Twin-based Medical and Laboratory Robotics projektre is. A tudományosság terén elért eredményeket sorolva kiemelte: - az elmúlt négy év alatt háromszor több minőségi publikáció jelent meg az Óbudai Egyetemen. Megkétszereződött az egyetemi tanárok száma, kétszer többen habilitáltak. Ötszörösére emeltük a nappali képzésre felvehető PhD-hallgatói ösztöndíjasok számát. Újabb két doktori iskolát, saját tőkealapot és tudástranszfer céget alapítottunk, három lokációban építünk tudományos és innovációs parkokat, valamint egyedi innovációs ökoszisztémát hozunk létre, és rakétaként törünk előre az űripar tudományos vonatkozásaiban is. - Ez is igazolja, hogy az Óbudai Egyetem tudományos eredmények tekintetében is jelentős előrelépést tett.



Az eseményen Dr. Hankó Balázs, kultúráéért és innovációért felelős miniszter is részt vett. Aláhúzta: az Óbudai Egyetem vezetése élt a lehetőséggel, amelyet a megújult működési modell biztosított számára. Ezek közül a rektor által is említett, két TOP 10-es nemzetközi egyetemmel alakulóban lévő digitális iker alapú orvosi és laboratóriumi robotika projekt jelentőségét hangsúlyozta.

Dr. Zrubka Zsombor, az EKIK főigazgatója kifejtette: a kutatóközpont stratégiai céljai közt szerepel a fiatal, kiemelkedő teljesítményt nyújtó hallgatók és kutatók támogatása, az intelligens tanulási és kutatási feltételek megteremtése. A szakmai munka immár 11 kutatóközpontban és társult központban folyik. Az idei Tudományos Nap és Space Day célja a korábbi innovációs napokhoz hasonlóan az, hogy ösztönözze a tudományos együttműködést és a technológiai fejlődést, inspirációt nyújtson a jövő kihívásainak megoldására. A főigazgató beszélt többek közt a BioTech Egészségügyi Mérnöki Kutatóközpontról, ahol olyan projektekkel is foglalkoznak, mint a PathoVR, a rákkutatást segítő 3D vizualizációs szoftver. Szót ejtett az Egészségügyi Közgazdaságtan Kutatóközpontról (HECON), a WREN műholdról, illetve a BirdWatcherről baromfifigyelő alkalmazásról.

Tudományos előadások a legújabb kutatási eredményekről



Az egyetem Kiválósági Professzori díjában részesült Prof. Fei-Yue Wang a mesterséges intelligencia felhasználási lehetőségeiről, jövőbeli fejlesztési útjairól „Inspiráció és innováció Karmantól Kalmanig” címmel adott elő.



Prof. Dariusz Jagielski, Honorary Professor díjazott „Orvostudomány ma és holnap” című előadásában a Wrocławi Tudományos és Technológiai Egyetem Orvostudományi Karán folyó legújabb kutatásokról számolt be. Őt a Wrocławi Egyetem további két kutatójának előadása követte.



Az innováció motorjai a kutatóközpontok



Az esemény keretein belül az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ (EKIK) is bemutatkozott, ahol Dr. Drexler Dániel András egyetemi docens, az Élettani Szabályozások Kutatóközpont igazgatóhelyettese beszámolt a Prof. Dr. Kovács Levente rektor által létrehozott kutatócsoport tevékenységéről.

Kiemelt kutatómunkával járul hozzá a kutatóközpont tevékenységi köréhez a Dr. habil. Sápi Johanna vezetésében lévő Női Fertilitás és Hormonális Szabályozás Kutatócsoport (PhysCon), ahol többek közt a női meddőséget befolyásoló életmódbeli, környezeti és biológiai tényezők vizsgálatával, egy személyre szabott kockázatértékelő alkalmazás fejlesztése zajlik, amely hosszú távon a megelőzést is segíti.

A Prof. Dr. Ferenci Tamás egyetemi docens vezetésében lévő Biostatisztikai és Epidemiológiai Kutatócsoport fő kutatási területe az érrendszeri betegségek és amputációk epidemiológiájának vizsgálata adminisztratív/pénzügyi adatok alapján. Többek közt foglalkoznak klinikai biostatisztikával, elsősorban a kardiológia területén, valamint segítik a PhysCon egyéb csoportjait, elsősorban a daganatmodellezésben.

Szó esett Dr. habil. Eigner György a Neumann János Informatikai és Mérnöki Kar dékánjának vezetésében lévő Diabétesz kutatócsoport tevékenységéről is, melyben mérnöki megoldásokat fejlesztenek a cukorbetegek életminőségének javítására. Fő területeik az adatalapú döntéstámogató rendszerek, nyílt forráskódú eszközök és mesterséges intelligencia-alapú módszerek, amelyek más orvosi és mérnöki modellekben is alkalmazhatók.

A Dr. habil. Szilágyi László egyetem docens vezetésében lévő Orvosi Képfeldolgozó Kutatócsoport központjában a képfeldolgozás, a mintafelismerés, a mesterséges intelligencia és a bioinformatika áll. Fő kutatási területei agyszövet szegmentálás U-hálózatok alapján és agydaganatok osztályozása CNN variációk segítségével.

Prof. Dr. Galambos Péter innovációért felelős rektorhelyettes beszámolójában bemutatta a Bejczy Antal iRobottechnikai Központot, megalakulásának történetét, majd röviden prezentálta kutatási területeiket. Céljuk a robotikai kutatások és pályázatok összehangolása, hogy előmozdítsák a tudás hasznosulását az oktatásban és a gazdaságban.

Hild Imre az Obuda Uni Venture Capital igazgatója beszámolt a kockázati tőketársaság működéséről céljairól.

Az EKIK Napok programja a Space Day-jel folytatódott, melyen kiemelten innovációs témakörben hallhattak előadásokat a résztvevők. Mások mellett Benkucs László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium képviseletében a HUNOR-Magyar Űrhajós Program részleteit ismertette.



Az eseményen Prof. Dr. Kövecses József az egyetem Kiválósági Professzora is tartott előadást.



A kerekasztal beszélgetésen Prof. Dr. Kozlovszky Miklós, az SpaceLab vezetője bemutatta az ÓE űrlaboratóriumának kutatási projektjeit.
Frissítve: 2025.04.04.

Legfrissebb cikkek