A felsőoktatás egyik legsikeresebb intézménye az Óbudai Egyetem
Autonóm, versenyképes és sikeres a magyar felsőoktatás, aminek egyik legsikeresebb intézménye az Óbudai Egyetem – jelentette ki Dr. Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter az Egyetem 2030 program kapcsán elindított országos egyetemjárás első állomásán, intézményünk óbudai kampuszán március 31-én. Prof. Dr. Kovács Levente rektor kiemelte: a kutatás-fejlesztéseken túl a tudományos együttműködésekben is előre léptek, melynek egyik eredménye, hogy a HU-rizont programban két TOP 10-es egyetemmel - a Stanford-dal és a Szingapúri Nemzeti Egyetemmel - működhetnek együtt.

Kifejtette: - a megújult egyetemi struktúra a magyarok igényei szerint történt, azt maguk az egyetemek kezdeményezték. A magyarok kétharmada azt várja az egyetemektől, hogy azok ne központilag irányítva legyenek rugalmasabbak és versenyképesebbek, hanem saját maguk alakíthassák működésüket. Az egyetemi modellváltás óta a magyar felsőoktatási intézmények közül a korábbi hét helyett mára 17 intézmény található a világ legjobb öt százalékában, és egyre több egyetem kerül be a világ egy-két százalékába. Sosem volt ilyen vonzó a magyar felsőoktatás, a felvételi jelentkezésekben rekord dőlt meg az idei közel 130 ezer felsőoktatásba jelentkezővel - hangoztatta.
Autonóm, versenyképes és sikeres a magyar felsőoktatás, aminek egyik legsikeresebb egyeteme az Óbudai Egyetem - emelte ki, hozzátéve, hogy míg korábban az intézményt nemzetközi szinten nem jegyezték, addig mára az egyetem 601-800. között van a világ egyetemei között. Hankó Balázs szerint a gazdasági semlegesség a kutatási semlegességgel kezdődik, aminek szintén kiváló példája az óbudai intézmény, hiszen a HU-rizont programban jelentős kutatási együttműködés jött létre a Stanford és a Szingapúri Nemzeti Egyetemmel a robotsebészet és mesterséges intelligencia területén. Az ÓE-nek kiváló az együttműködése a magyar gazdaság szereplőivel is, az elmúlt években megsokszorozta az ide járó hallgatók számát, de jelen vannak Székesfehérváron, Salgótarjánban, Cegléden, Jászberényben, Egerben és Kaposváron is - sorolta. A tárcavezető kiemelte: az Egyetem 2030 program során előtérbe kell helyezni az innováció vezérelt gazdaságot, a munkaerőpiaci kapcsolatokat, a tudásintenzitást, a science parkok aktivitását, valamint a hazai és a nemzetközi térben a marketinget. Kitért arra is, hogy a megújult egyetemi világ a diákok kedvére való, és a minisztérium elkötelezett abban, hogy az elkövetkező időszakban az Egyetem 2030 programban a hallgatói ösztöndíjak, a lakhatás és a mentális egészség területén előre lépések történjenek.

Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára arról beszélt, hogy az Egyetem 2030 program részeként felkeresik a Kárpát-medence összes felsőoktatási intézményét, végig veszik az eddigi időszak tapasztalatait, amelyek segíthetnek a jövő tervezésében. Mint mondta, a magyar egyetemeknek nem egymással kell versenyezniük, hanem a nemzetközi térben kell tudniuk érvényesülni. Ebben egyfajta fordulat az elmúlt években már megmutatkozott, és az elkövetkező évek feladata ezt a helyzetet stabilizálni és növelni. A hallgatókkal történő konzultáció során a duális képzésben szeretnének előrelépést elérni, ami fontos lépés ahhoz, hogy az egyetemek a gazdaság katalizátorai legyenek. A visszajelzések azt mutatják, hogy a hallgatók szeretik a Pannónia Programot, „látják annak előnyeit az Erasmus programhoz képest”.

Prof. Dr. Kovács Levente rektor kiemelte, az egyetem eredményességének köszönhetően ipari együttműködéseik is magasabb szinten állnak, mint korábban. Mint mondta, az egyetem egy tudásalapú társadalom letéteményese szeretne lenni, amely tudásalapú társadalom az oktatással kezdődik. Kitért arra, oktatóik a legmagasabban képzettek, és tavaly 30 százalékkal többen jelentkeztek az egyetemre, mint korábban. A kutatás-fejlesztéseken túl a tudományos együttműködésekben is előre léptek, melynek egyik eredménye, hogy a HU-rizont programban két TOP 10-es egyetemmel - a Stanforddal és a Szingapúri Egyetemmel - működhetnek együtt. Az Óbudai Egyetem jól döntött, amikor a megváltozott struktúra mellett tette le a voksát, az azóta megjelent eredmények mindenki számára igazolják ezt. A megújult működés mind oktatói, mind hallgatói oldalról teljes támogatottságot élvez - hangoztatta a rektor.

Hankó Balázs a sajtótájékoztatót követően beszédet mondott az egyetem Egyetemi Kutató és Innovációs Központjának (EKIK) tudományos napján és Space Day megnyitóján, majd tudományos elismeréseket adott át Prof. Dr. Kovács Leventével.