Virtuális tervezés a Holdra

Az Óbudai Egyetem és az amerikai Voyager Science Parks LLC stratégiai együttműködési megállapodást kötött március 10-én. A partnerség célja egy közös kutatási projekt kidolgozása a George Washington Carver Science Park keretében, amelynek egyik fókuszterülete a „NASA Luna Recycle Challenge” versenyen való részvétel.

Az Óbudai Egyetem és a Voyager Science Parks LLC nevében együttműködési szándéknyilatkozatot (MOU) írt alá, Jeffrey Manber a Voyager Technologies Nemzetközi és Űrállomásokért Felelős Elnöke és Prof. Dr. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora, amelynek célja egy közös kutatási projekt kidolgozása a világűr hasznosításának területén. Az aláírásra 2025. március 10-én került sor az Óbudai Egyetem Bécsi úti campusán. Az együttműködés középpontjában az űrbeli fenntarthatóság, a digitális ikertechnológia (Digital Twin) és az újrahasznosítás áll. Az ameriki delegáció tagjai közt jelen volt továbbá Mike Lewis a Voyager technológiai vezetője, Cooper Caillier a Voyager vállalati fejlesztési igazgatója és  Komár Balázs Tanácsadó, Voyager.



A Voyager Science Parks LLC, amely az űriparban világszerte ismert Voyager Technologies, Inc. része, kiemelkedő szereplő a világűr kereskedelmi célú hasznosításában. Az Óbudai Egyetem pedig a műszaki és üzleti tudományok egyik meghatározó magyarországi intézménye, amely egyre nagyobb hangsúlyt fektet az űrkutatásra és az űripari fejlesztésekre.

A partnerség elsődleges célja egy közös pályázat benyújtása a NASA „Luna Recycle Challenge” versenyre, amely a digitális iker technológiát használja az űrbeli újrahasznosítási folyamatok fejlesztésére. A „Digital Twin Track” (ford.: Digitális Iker Pálya) a NASA által kifejlesztett digitális iker technológiára épül, amely lehetővé teszi komplex rendszerek virtuális tervezését és tesztelését extrém környezetekben, például a Holdon vagy a Marson. Ez a kihívás egy olyan digitális iker létrehozására összpontosít, amely a Hold felszínén szilárd hulladékok újrahasznosítását és végtermékek gyártását modellezi, csökkentve ezzel a fizikai prototípusok szükségességét, valamint időt és költségeket takarítva meg.

Az Óbudai Egyetem feladata lesz a digitális ikrek jellemzőinek, architektúrájának és vizualizációjának kidolgozása, valamint egy animált vizualizáció elkészítése. A Voyager Science Parks felelős a projekt csapatának és víziójának bemutatásáért, az újrahasznosítási és gyártási folyamatok kidolgozásáért, valamint a pályázat hivatalos benyújtásáért.

A megállapodás nem kizárólagos, így mindkét fél további partnerekkel is dolgozhat hasonló projektekben. A felek a következő 120 napban igyekeznek egy részletesebb, kötelező érvényű megállapodást kidolgozni. Az együttműködés megerősíti Magyarország szerepét a nemzetközi űrkutatási és fejlesztési szektorban, és új lehetőségeket nyit az egyetem hallgatói és kutatói számára.
Frissítve: 2025.03.24.

Legfrissebb cikkek