Lelkes űrkutató diákok találkoztak az ÓE-n
250 középiskolás érkezett az Óbudai Egyetemre a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) által szervezett műholdépítő verseny találkozójára, ahol közel 40 hazai és határon túli csapat mutatta meg, hogy jelenleg miként állnak az úgynevezett CanSatek fejlesztésével.
Az eseményen Arnócz István, a MANT főtitkára, Vári Péter, az Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság főigazgató-helyettese és Székely Anna Krisztina a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) főtitkár-helyettese köszöntötte a versenyzőket.
Prof. Dr. Kozlovszky Miklós örömét fejezte ki, hogy ilyen sok fiatal vesz részt a megmérettetésen, illetve, hogy az Óbudai Egyetem adhat otthon a színvonalas versenynek, mindemellett bemutatta az ÓE Space Lab űrkutatási projektjeit.
Sipos Attila, a Magyarok a Marson verseny alapítója prezentációjában bemutatta a verseny feltételeit, melynek során a résztvevők Mars-expedíciókhoz kapcsolódó technológiai és tudományos kihívásokra keresnek megoldásokat. A megmérettetésre még lehet jelentkezni, az alábbi oldalon keresztül: https://www.magyarokamarson.hu/weblap2025/index.php
A rendezvény, networking szakaszában a versenyző csapatok bemutatták projektjüket, valamint nyílt kapcsolatokat építettek, és ötleteket merítettek a zsűrivel és az egymással folytatott konzultációk során.
A CanSatek bemutatását követően Ferenczi Levente (MANT) köszönetet mondott a résztvevőknek, valamint az Óbudai Egyetemnek, hogy befogadta a CanSat Hungary 2025 verseny Műholdtalálkozó rendezvényét.
Székely Anna Krisztina további nemzetközi versenyeket is ajánlott a diákok figyelmébe, köztük a Moon Camp Challange-et, ahol Hold-bázis tervezése a feladat vagy a Klíma detektívek programot, amely a természetvédelemre fókuszál.
A CanSat 2025 versenyre jelentkező 84 csapat olyan szakmai és háttérfeladatokat kapott, amelyekkel a hivatásos kutatók foglalkoznak. Elektronikai és szoftverfejlesztési, 3D nyomtatás és hardveres feladványok mellett projekt- és csapatmenedzsmenttel, társadalmi kommunikációval és marketinggel, ennek részeként angol szakmai jelentések és beszámolók közlésével, valamint videós háttéranyagok készítésével is foglalkozniuk kell a diákoknak.