Mit keresnek a magyarok a világűrben?

A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület (MPEE) Korunk kihívásai elnevezésű rendezvénysorozatának legújabb eseményének az Óbudai Egyetem adott otthont január 16-án. Az eseményen részeként tartott beszélgetés középpontjában a magyar űrkutatás és űripar aktuális kérdései és jövőbeni lehetőségei álltak. A rendezvény az űripari szereplők, kutatók és döntéshozók számára egyaránt értékes platformot biztosított a párbeszédre és az együttműködés lehetőségeinek feltárására.

A közönséget Horváth Ágnes, az MPEE főtitkára köszöntötte. Elöljáróban felvázolták az egyesület céljait, majd Dr. Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos tartotta meg nyitóelőadását, amelyben részletesen bemutatta a magyar űrkutatás helyzetét és nemzetközi kapcsolódásait, többek közt azt az űrprojektet (Axiom Mission 4, vagy AX4), amelyen a kiválasztott két magyar űrhajós vesz részt májusban. Kapu Tibor és Cserényi Gyula egy mesterséges űrállomáson végez majd kutatómunkát. A program kimenetele rendkívül összetett – mondta Ferencz Orsolya, hozzáfűzve: a természettudományok és különösen a világűr népszerűsítése az ifjúság körében óriási hozadéka a folyamatnak.



Magyarországon nemcsak kitűnő szakemberek vannak, hanem kitűnő és nagyon érdeklődő fiatalok is – hangsúlyozta, megjegyezve: a fiatalokat nagyon komolyan inspirálja, hogy Magyarország ilyen érdekes programokat tud lebonyolítani.



Ezt követően kerekasztal-beszélgetésre került sor, ahol a téma elismert szakértői osztották meg gondolataikat, így Dr. Ferencz Orsolya mellett, Prof. Dr. Kozlovszky Miklós, az Óbudai Egyetem SpaceLabjának vezetője, Dr. Bartóki-Gönczy Balázs, a Világűrjog és Politika Kutatóintézet intézetvezetője (Nemzeti Közszolgálati Egyetem), valamint Kiglics Gábor, az eCon Engineering Kft. ügyvezető igazgatója. A beszélgetést Kristóf Péter, az MPEE elnökségi tagja moderálta. A program részeként korreferátumot tartott Horváth Bianka, az UniSpace programigazgatója (Nemzeti Közszolgálati Egyetem). Beszélt a 2022-ben alapított Uni Space konzorciumról.



A résztvevők egyetértettek abban, hogy elengedhetetlen invesztálni az űrkutatásba, melyre hosszútávú befektetésre kell tekinteni. A hazai űrkutatás és űripar aktuális kihívásai kapcsán a technológiai újításokat segítő kutatásokon túl az üzleti lehetőségekről is szót ejtettek a résztvevők külön kiemelve az Óbudai Egyetem egyre aktívabb szerepét a területen. Az egyetem a UniSpace Magyarország konzorcium tagjaként és a 2024-ben alapított SpaceLab kutatólaboratórium révén is jelentős szereplőnek tekinthető a magyar űrkutatási és űripari ökoszisztémában.



Az eseményen részt vett Farkas Bertalan űrhajós, űrkutató is.
Frissítve: 2025.01.20.

Legfrissebb cikkek