AI és Oktatás pedagógiai workshop" az Óbudai Egyetemen

A logikus gondolkodás, az algoritmikus szemléletmód és a technológiai eszközök működésének megértése nemcsak a programozásban, hanem számtalan élethelyzetben alapvető fontosságú készség lesz a jövőben is. Tizenöt intézmény közel kétszáz diákja vett részt kísérőikkel együtt a december 16-án rendezett Kódolás Órája eseményen, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karán. Az érdeklődő fiatalok a mindennapjainkat átszövő, és gyakran már alapvetően meghatározó szoftverek elemi szintű működésébe pillanthattak be.

A résztvevőket Kiss Dániel, a Szoftvertervezés és -fejlesztés Intézet oktatója köszöntötte. Kiemelte, hogy az informatikai alapok oktatása nemcsak hasznos, hanem elengedhetetlen a mai világban: legyen szó tanulásról, munkáról, kommunikációról vagy szórakozásról, a számítógépes készségek nélkülözhetetlenné váltak. Matematikát vagy programozást tanulni tehát annyit tesz, mint a logikus gondolkodást, a kreativitást fejleszteni. A diákok és kísérőik ezután egy órában, kisebb csoportokban, a Kar számítógépes laborjaiban ismerkedhettek meg szórakoztató programozás-oktató alkalmazásokkal. Az ezt követő interaktív kvízjátékon Egres Kata és Molnár Attila, az intézet két fiatal oktatója vezetésével tehették próbára ismereteiket az informatika terén, a legjobbak tudását és gyorsaságát nyereménycsomaggal jutalmazták a szervezők.



A diákok számára szervezett programmal párhuzamosan a kifejezetten tanáraik számára meghirdetett "JövőMűhely: AI és Oktatás" workshopon Nemes Ádám, az Óbudai Egyetem doktorandusza az egyre divatosabb és általánossá váló mesterséges intelligenciában rejlő oktatás-segítő lehetőségekről, előnyeikről és a velük járó kihívásokról beszélt. Schlemmer Gábor, a Szinyei Merse Pál Felnőttoktatási Gimnázium igazgatóhelyettese és a Kar oktatója különféle programozás-tanuló platformon keresztül mutatta be, hogyan lehet játékos formában, például blokk-programozás segítségével bevezetni a fiatalokat a szoftverfejlesztés alapjaiba.



Az esemény részeként a diákok és kísérő tanáraik Dr. Kertész Gábor kutatási dékánhelyettes prezentációjából a Neumann János Informatikai Kar képzési portfólióját, kutatási tevékenységét és ipari kapcsolatait ismerhették meg. Az egyetem Élettani Szabályozások Kutatóközpontjában dolgozó fiatal hallgatók-kutatók, Dömény Martin, Gergics Borbála, Pamuki-Puskás Melánia és Patakvölgyi Vivien bemutatták, hogyan alkalmazható a mérnöki szemlélet és gondolkodás látszólag távoli területeken, akár a rákbetegségek kutatásában is. A rendezvényt Képes Gábor, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság igazgatójának "Informatikaoktatás anno" című előadása zárta, amelyből a diákok a magyar informatikaoktatás történetének néhány jelentős fejezetét ismerhették meg, tanáraik számára pedig főiskolai és egyetemi éveiket idézhette fel a képeken látható egyik-másik, ma már kuriózumnak számító masina.

Frissítve: 2025.01.09.

Legfrissebb cikkek