Az Óbudai Egyetem adott otthont a STEM Konferenciának
Az Óbudai Egyetem a STEAM-oktatás és innováció fókuszpontjává vált december 13-án. A rendezvényen az EU STEM Koalíció konferenciát megelőző találkozója és a Magyar STEM Platform konferenciája zajlott. Az eseményeken a kormányzat, a felsőoktatás és az ipar vezetői találkoztak, hogy megvitassák a legfontosabb kihívásokat és megosszák egymással a terület oktatás fejlesztésének legjobb gyakorlatait Európa-szerte.
Meg kell értenünk, mi az, ami a leginkább foglalkoztatja a jövő generációját, és ez alapján kell a fiatalokat motiválni a természettudomány, a technológia, a mérnöki tudomány és a matematika területek felé – hangsúlyozta Prof. Dr. Kovács Levente, az egyetem rektora. Hozzátette: az Óbudai Egyetemen fontosnak tartjuk, hogy ne csak hallgatóinkat oktassuk, hanem a felnövekvő nemzedéknek is megmutassuk, hogy ezen tárgyak tudása a világ megismerésének új lehetőségeit nyithatja meg. Ezért szervezünk a STEM-programunk keretében Minecraft-táborokat és nyári gyermekegyetemet. Kiemelt missziónknak tartom a STEM-edukációt, ezért egészen kis kortól igyekszünk bevezetni őket a természettudományok, műszaki tudományok világába, játékos formában.
Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkár kiemelte Magyarország előrehaladását a kutatás és innováció terén, valamint az oktatás, az ipar és a kormányzat közötti együttműködés erősítésének fontosságát a globális gazdaságban való versenyképesség biztosítása érdekében, továbbá az Óbudai Egyetem nemzetközi rangsorokban elért kiemelkedő eredményét is.
Joep Bresser, az EU STEM Koalíció uniós irodájának vezetője európai szemszögből mutatta be a témát, kiemelve a határokon átnyúló együttműködés, a legjobb gyakorlatok megosztásának és a nemzeti stratégiák uniós prioritásokkal való összehangolásának kritikus szükségességét. Elismeréssel szólt Magyarországnak az erős STEM-ökoszisztéma kiépítésére tett erőfeszítéseiről, és a magyar STEM-platformot az innováció ösztönzésének és az európai STEM-tehetséghiány kezelésének modelljeként állította be.
Márton Zoltán kiemelte Magyarország elkötelezettségét leszögezve, hogy a jövőre nézve is felkészült STEAM ökoszisztéma előmozdítása iránt. Hangsúlyozta a platform szerepét a nemzeti kezdeményezések és a nemzetközi szakértelem összekapcsolásában, lehetővé téve az együttműködést, amely erősíti az oktatást, az innovációt és a munkaerő-fejlesztést Magyarországon és Európában.
A továbbiakban két panelbeszélgetésen is foglalkoztak a STEAM-oktatás égető kérdéseivel a programban résztvevő intézmények képviselőivel (az Óbudai Egyetem részéről Kirchhof Sándor). A fórumon hangsúlyos téma volt a STEM-oktatás összehangolása az ipar igényeivel, a tanárok felkészültségének előmozdítása. Emellett a befogadás elősegítését hangsúlyozták a munkaerőhiány kezelése érdekében. Az egyetem részéről Dr. Eigner György, a Neumann János Informatikai Kar dékánja és Dr. Fleiner Rita a duális képzés és az ipari együttműködés legjobb gyakorlatait osztották meg, hangsúlyozva a gyakorlati tanulást, az innovációs kultúrát és a regionális központokat, mint a munkaerő-fejlesztés mozgatórugóit.
A globális STEAM innováció előmozdításáról szóló előadás során kiemelték azokat a programokat, amelyek a fiatalokat képessé teszik, elősegítik a digitális írástudást, és inkluzív tanulási környezetet alakítanak ki a jövő STEAM-vezetőinek felkészítése érdekében.
A konferencia aláhúzta Magyarország elkötelezettségét az oktatás, az ipar és a politika összekapcsolása mellett, hogy fenntartható és innovatív STEAM ökoszisztémát építsen ki. Márton Zoltán az eseményt azzal zárta, hogy megerősítette a Magyar STEM Platform szerepét a nemzeti erőfeszítések és a nemzetközi szakértelem összekötőjeként, biztosítva az előrehaladást az oktatás és a munkaerő felkészültsége terén.
Az EU STEM Koalíció, a Kulturális és Innovációs Minisztérium és az elkötelezett érdekelt felek támogatásával Magyarország továbbra is a STEAM együttműködés élvonalában marad Közép- és Kelet-Európában, új partnerségekre és megoldásokra inspirálva a jövőre nézve.
A konferenciát megelőző találkozón a STEAM-oktatás európai vezető képviselői, köztük az EU STEM-koalíció képviselői, szakpolitikai szakértők és oktatási vezetők vettek részt. A Joep Bresser, az EU STEM Koalíció uniós irodájának vezetője által vezetett tanácskozáson egyebek mellett stratégiai megbeszéléseket tartottak egy új kezdeményezés elindításáról a regionális és páneurópai együttműködés megerősítése érdekében, középpontba került a stratégiai STEM oktatási terv. A célok összehangolása Magyarországnak a STEAM-oktatással kapcsolatos viták befogadásában és vezetésében betöltött központi szerepére vonatkozóan.
További részletek itt találhatóak.
A konferencia felvétele: