A Magyar Tudomány Ünnepe az Óbudai Egyetemen- több mint 30 program
Az egyetem egy hónapig tartó rendezvénnyel és több mint harminc programmal csatlakozik a Magyar Tudományos Akadémia által meghirdetett országos rendezvénysorozathoz. A Magyar Tudomány Ünnepe nyitórendezvényén Barabás Réka, a Nemzeti Innovációs Ügynökség tudáshasznosítási igazgatója úgy fogalmazott: az Óbudai Egyetem rendkívül sokrétű módon járul hozzá a tudományos élet színesítéséhez, hazai színvonalának emeléséhez, emellett kiemelkedő példával jár elől az akadémiai oldal és a gazdasági szereplők együttműködésében.
Hozzátette: - mi sem bizonyítja mindezt jobban sok egyéb mellett, mint a kutató-fejlesztői munka támogatása, a tehetséges hallgatók és kutatók felkarolása, a Prof. Dr. Kovács Levente rektori stratégiai programjában kezdeményezett, rendkívül sikeres Distinguished Professzori Program, továbbá az, hogy a világ legjobb egyetemeit listázó Times Higher Education 2025 legfrissebb világ ranglistája szerint az Óbudai Egyetem Magyarország második legjobb egyeteme a tizenegy rangsorolt, modellt váltott intézmények közül, és nemcsak hazai, hanem régiós megmérettetésben is előkelő helyezést értünk el, egyetemünk mára a hatodik legjobb egyetem a V4 országokban, kiemelten a kutatás minősége, illetve a kutatási környezet mutatószámai alapján – emelte ki Prof. Dr. Galambos Péter.
A kormány szakpolitikusainak célja a kutatás-fejlesztések kiemelt támogatása, de mindez nem lenne elég, elengedhetetlen a felsőoktatási intézmények és gazdasági szereplők szoros együttműködése, melynek kiemelkedő példája az Óbudai Egyetem, csakúgy, mint a tudás hasznosítása terén – fejtette ki Barabás Réka.
A hagyományokhoz híven, az ünnepségen a világ legtöbbet idézett kutatóit tartalmazó „Top 2%” listán szereplő kutatók külön elismerésben részesültek. Az Óbudai Egyetem kutatói közül idén 8-an szerepelnek a kaliforniai Stanford Egyetem és az Elsevier közös idézettségi rangsorában, amely nagy büszkeség a teljes egyetemi közösség számára. Kutatómunkájáért elismerőoklevélben részesült Prof. Dr. Kovács Levente, az egyetem rektora, Prof. Dr. Haidegger Tamás, az Initium Zrt. vezérigazgatója, Prof. Dr. Szilágyi László, a Neumann János Informatikai Kar professzora, Dr. Amir Mosavi, a Neumann János Informatikai Kar Egyetemi docense, Dr. habil Garai-Fodor Mónika, a Keleti Károly Gazdasági Kar dékánja, Dr. habil. Csiszárik-Kocsir Ágnes, a KGK dékánhelyettese, Prof. Dr. Telegdi Judit, az ÓE professor emeritája. (A díjazottak között tisztelegtek Prof. Dr. Fodor János, az Óbudai Egyetem korábbi rektora előtt, aki 2016-ban hunyt el.)
Az év kutatója díjat vehetett át: Prof. Dr. Kozlovszky Miklós, az Óbudai Egyetem BioTech Kutatóközpont vezetője, Az év legtöbbet idézett kutatója: Dr. habil Ferenci Tamás, az Óbudai Egyetem kutatója, Az év fiatal kutatója díj: dr. Kolossváry Márton, Hallgatói publikációs díjban részesül BSc/MSc kategóriában: Dömény Martin Ferenc, Tudományos Diákköri Munka Támogatásáért díjban részesül Borbély Endre, az ETDT korábbi elnöke.
Nemzeti Kiválósági Ösztöndíjban részesült: Baráz Dávid, Becsó Virág, Bellák Dávid, Bokodi Ábel, Bozsó Dominik, Dán Kitti Tristen, Dimovska Marta, Dósa Áron, Dömény Martin Ferenc, Falus Áron, Farkas Zsombor, Hartveg Ádám, Hernádi Bence, Juhász Gergő, Kardos Dániel, Katona Vanessza, Koltai Dominik, Korb Zsombor Gyula, Kovács Zsombor, Kratochwill Dominik, Lukács Eszter, Magócsi László, Malinovszky Cintia Ibolya, Máté Balázs, Otlakán Péter, Őzse Tímea Teréz, Pásztóhy László Ádám, Pintér Blanka, Polster Péter, Potyondi László, Rehovics Anna, Rein Dávid István, Ritzl Attila, Krisztián, Rizmajer Bence, Rubint Péter, Simon Barbara, Szatmáry Kornélia Sára, Szenner Hanna, Szöllősi Hajnal, Tolnai Gergő, Tóth Benedek Máté, Ujhegyi Bence, Variyavwala Himanshu Rajeshkumar, Zsámbok Ákos.
Az Óbudai Egyetem idén olyan programokat kínál többek közt, mint a Kós Károly örökségét, az egyetem történetét, valamint a mesterséges intelligencia okos megoldásait és kihívásait bemutató előadások, a High Performance konferencia, a Kandó Konferencia, az ICCECIP konferencia, a 145 év az iparoktatás szolgálatában című konferencia, a 60. Tudományos Diákköri Konferencia, nemzetközi szimpózium az Alkalmazott informatikáról. Bemutatkoznak az Óbudai Egyetem Kiválósági Professzorai, továbbá az EKIK fiatal kutatói és a NIK kari kutatócsoportjai, valamint megtartják az Óbuda Academy évnyitóját is.
A nagyszabású eseménysorozat a hagyományokhoz híven az intézmény (ezúttal többszörös jubileumi) „születésnapjával”, az Egyetem Napjával zárul november 22-én.
A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat Óbudai Egyetemen tartott programjai:
https://conf.uni-obuda.hu/UniObuda_MTU_2024