A célom Los Angeles!
Mészáros Eszter, a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar ipari termék- és formatervező mérnök szakos hallgatója 2019-ben az ifjúsági Eb-n nyerte első aranyérmét. A 2023-as krakkói Európa-játékokon légpuska vegyes csapatban szerzett aranyat, majd az idei Európa-bajnokságon egy ezüst és egy bronzérmet zsebelt be.
Már kiskoromban is sportoltam, vívtam is, úsztam is. A sportlövészetet 2015-ben kezdtem el egy középiskolai tanáromnak köszönhetően. Tetszett, hogy ki lehetett próbálni az óráján a lézeres sportlövészetet. Ott mondta, hogy szerinte van hozzá tehetségem és ajánlotta, hogy menjek le a lőtérre és kezdjem el. Úgy érzem, ott megtaláltam magam, mert közelebb állt hozzám, mint a vívás.
Melyek voltak a legjelentősebb mérföldkövek sportolói pályafutásod során?
Az első kvótaszerzésem 2019-ben volt az egyik legnagyobb teljesítményem. Országos bajnokságon nagyon jól lőttem, ott még az ifjúsági kategóriába tartoztam, de felnőttben versenyeztem, mégis elvertem mindenkit. A második világkupámon kvótát szereztem a tokiói olimpiára, ami őszintén szólva engem is meglepett, mivel 6. helyen végeztem, de mivel minden előttem lévő helyezettnek volt már kvótája, így én kaptam meg az ott kiosztott két kvóta egyikét. Alig tudtam elhinni, annyira örültem neki. Ahogy az edzőm mondta mindig, lányokból négy év alatt, fiúkból hat év alatt lehet nulláról olimpikont faragni és nálam be is jött az a négy.
Más módon készültél az idei párizsi olimpiára, mint az ezelőtti versenyeidre?
A tokiói olimpiára bár megszereztem a kvótát, viszont nem éreztem reális célnak, inkább szerencsének könyveltem el, de miután megszereztem, két évig keményen edzettem rá. Ezzel szemben az idei olimpiához már közvetlenül a tokiói után úgy álltam hozzá, hogy egyértelmű célomként tekintettem a következő olimpiai kvóta megszerzésére. Időközben sokat változtam, elkezdtem egyetemre járni majd két félévet passziváltam és sokkal komolyabb elhatározással lendültem bele az edzésbe. Nem csupán a kijutás volt a célom, hanem hogy jól is szerepeljek. Ez idén sajnos nem jött össze, de úgy érzem sokkal több volt és több is van bennem, mint amennyit sikerült megmutatnom.
A tanulásra térve, miért az Óbudai Egyetemet választottad?
Itt volt formatervezés szak. Tetszett, hogy műszaki is és művészeti is egyben, és mindezek mellett a tervezés része vonz, ahol kiélhetem a kreativitásom.
Miként tudod összeegyeztetni a sportot a tanulással?
Különleges tanrendet lehet igényelni. Egy gondom van, hogy nagyon sok gyakorlati órám van, amiről nem jó hiányozni. Ezt a tanárok sem nagyon szeretik, de igyekszem mindig előre jelezni,
ha nem tudok ott lenni. Próbálom bepótolni a lemaradást, szóval összességében egészen jól össze tudom egyeztetni a tanulást és a sportot.
Mik a jövőbeli terveid?
Egyértelműen Los Angeles 2028-ban. Az a célom, hogy a legjobb formámban tudjak odamenni, a múlt hibáiból tanulva. Van még némi idő, még nincs kvótaszerzés, szóval visszamegyek az egyetemre, igyekszem befejezni és mellette rendesen edzek. Szeretnék Európa-bajnokságon, illetve Világbajnokságon is jól teljesíteni, hogy a junior kategóriás érmek mellett, is legyen mit felmutatnom.
Mészáros Dávid Szilárd
(Fotó: MATE-GEAC)