Folytatódik a klasszikus zenét népszerűsítő programsorozat

Év elején egy merőben új kezdeményezést indított útjára a Rudolf Kalman Óbudai Egyetemért Alapítvány EgyetemZene címmel. A cél a klasszikus zene népszerűsítése volt, elsősorban a hallgatók körében. Az őszi félévtől folytatódik a nagy sikerű programsorozat, amelynek meghívott előadója a Danubia Zenekar. Szeptember 18-án az Óbudai Társaskörben, október 14-én az Óbudai Kulturális Központban, míg december 4-én a MOM Kulturális Központban várják ez érdeklődőket. A zenészek és művészeti vezetőjük szenvedélye, hogy új utakat építenek a muzsikához, és a rácsodálkozás élményét adják a közönségnek. Akit netán elriasztana a „komolyzene”, merőben más élményhez jut. Hámori Máté karmesterrel beszélgettünk.

Önnek miért nyerte el a tetszését ez a kezdeményezés?

Fontos, hogy az edukációs területeken hatni tudjunk a diákok érdeklődésére, világlátására, szabadidős elfoglaltságára. Ebben egyetértettünk, amikor az alapítvány részéről Bús Balázs kezdeményezése alapján Molnár Attila főigazgató megkeresett bennünket. Az egyetem és az alapítvány vezetése is azt szeretné elérni, hogy a hallgatók ne csak bejárjanak az órákra, előadásokra, hanem valódi közösséggé váljanak. Ez az elképzelés jól illeszkedik a mi küldetésünkhöz is, hiszen évek óta nagy sikerrel népszerűsítjük a klasszikus zenét a legfiatalabb korosztály körében is. Egy koncert során közvetlenebb módon, kötetlenül találkozhatnak egymással a hallgatók tanáraikkal, más szakokra járó hallgatótársaikkal.



A közösségi élmény olyan közös pont, amely beszélgetéseket inspiráló gondolatokat indíthat el. Hogyha a fiatal közönség találkozik egy művészeti élménnyel, elképzelhető, hogy ez egész életükben elkíséri őket, és megváltoztatja hozzáállásukat a zeneművészetekhez. Ez a korosztály hihetetlenül nyitott tud lenni. Ebben az életkorban, amikor az agyuk egyébként is szívja be az újdonságot, találkozhatnak valami olyasmivel, amiről eredetileg esetleg azt gondolják, hogy nincs közük hozzá, mert lejárt lemeznek tartják. Mi úgy tudjuk kimozdítani őket a holtpontról, hogy a zenét, a művészetet olyan köntösben adjuk át, amellyel jó irányba befolyásolhatjuk gondolkodásmódjukat.



Milyen párhuzamokat lát az említetteken kívül az egyetem és a zenekar küldetése között?

Az egyetem működésének lényege, hogy összeköti a kurrens tudást és a legújabb, innovatív oktatási formákat a hagyományos tartalommal. Mi ugyanezt csináljuk a művészet területén. Régi zenéket játszunk, sok esetben három-négyszáz éve halott szerzőktől. Az, hogy ezt miként, milyen koncertformákban tálaljuk, innovatív gondolkodásmódot igényel. Elveink szerint nem biztos, hogy úgy kell játszani Dvořákot, mint száz évvel ezelőtt. Lehet, hogy picit más utakat kell találni ahhoz, hogy valaki betegye tanuláshoz a play listjébe mondjuk Mozartot. Ehhez elengedhetetlen a pozitív tapasztalás, amelynek köszönhetően feloldódhat a félelem, a fenntartás, az idegenkedés a műfajtól. Ennek elősegítését tűztük ki célul ebben a sorozatban, ahol ez az oldódás megindulhat a koncertek során, tehát elképzelésünk ezen a ponton is találkozik. Hiszünk abban, hogy az általunk kínált zenék a klasszikusok között is a legjobbak. Örökérvényűek, időtállóak, akárcsak a görög szobrok vagy egy reneszánsz festmény, mert ezek a legkiválóbb alkotások, kiemelkedtek a többi közül, és ezt értő szemek és fülek felismerték. Nem véletlenek sorozatának vagy gondos kurátoroknak köszönhetően maradtak fenn. Annak, aki érzékeny a minőségre és mindenből a legjobbat szeretné, egyúttal kíváncsi arra, hogy melyek a legjobb zenék a világon, érdemes nyitnia a klasszikus zene felé.



Aki eddig nem érdeklődött e műfaj iránt, hogyan kezdje el? Melyek azok a pozitív hatások, amelyek a klasszikus zene hallgatása közben érik a tanuló, koncentráló embert?

A klasszikus zene segíti az elmélyülést, a koncentrációt. Annak, aki soha nem találkozott mélységeiben ezzel a műfajjal, azt tudom javasolni, keressen rá szerzőkre, művekre a Spotifyon, ahol már mindenféle tevékenységhez találhatók play listek – legyen szó futásról, sportolásról, tanulásról, munkáról. Azt tapasztalom, hogy a tudatos fiatalok is egyre inkább keresik a slow life érzést, telítődnek a folyton rohanó világgal, a felgyorsult tempóval. Szeretnének rátalálni a megoldásra, hogy miként tudják csendesíteni az elméjüket, és megfékezni a digitális tartalmak által is gerjesztett, zakatoló gondolatokat. Egyre többen jönnek rá, hogy ehhez tökéletesen alkalmazható a klasszikus zene. Ehhez tudatosságra és nyitottságra van szükség.



Milyen előadásokra készülnek? Mire számíthat a közönség az ősztől induló évadban?

Három koncertet adunk, mindegyik más-más tematikára épül. Eltérő szinten és mélységekben járunk majd. Az első egy merőben új produkció lesz, amelyet a premier után néhány nappal, szeptember 18-án fogunk bemutatni A Zeneimádó címmel az Óbudai Társaskörben. Az interaktív előadást sorozatbemelegítőnek szánjuk, és mindenkinek ajánljuk, akitől távol áll a klasszikus zene. Egy olyan figuráról szól, aki mindenben zenét hall: az óracsörgésben, a teaszürcsölésben és még fogmosáskor is. A darab zenei összeállítása Horváth Balázs nevéhez fűződik, aki a műhöz számos klasszikus zenét használt fel, amelyek rendhagyó módon jelennek majd meg az előadásban – zörejekből áll össze például egy Vivaldi-mű. A darabot Szemenyei János énekes-színész írta és rendezi. Többször dolgoztunk már együtt, most pedig ő személyesíti meg a Zeneimádót.



A második előadásunk – amelyre október 14-én kerül sor – a Semmi komoly címet viseli. A koncepció szerint látszólag egymástól távol eső zenei műfajokat hozunk össze egy darabba. Számos érdekességet fedezhetünk fel ez alapján, például azt, hogy Bach zenéje és a népzene mennyire közel áll egymáshoz. Ezúttal Pál István Szalonnával és bandájával adunk közös koncertet. Ez egyfajta szórakoztató, ismeretterjesztő műsor is lesz, ahol a zene egységére hívjuk fel a figyelmet, vagyis arra, hogy a pop, a jazz, a népzene vagy akár a klasszikus zene egyazon folyam elágazásait jelentik. Nincs akkora különbség, mint ahogyan azt az amatőr fül hallja. A program táncházzal zárul.

Az adventi időszakban, december 3-án lesz a programsorozat utolsó előadása, amelyben a már sokak által ismert, A zenegyűlölő című műsorunkat mutatjuk be nagyon erőteljes humorral fűszerezve, a Dumaszínház művészének, Janklovics Péter humorista főszereplésével. A közönség ezúttal szimfonikus stand-up koncerten próbálhatja meg levetkőzni a műfaj iránti ellenszenvét.



A visszajelzések azt mutatják, hogy a laikusok, addigi klasszikuszene-gyűlölők is jól szórakoztak az előadásainkon, és nagy örömünkre elindította őket a kíváncsiság, az érdeklődés útján. Úgyhogy jó szívvel ajánlom magunkat és a komoly-talan klasszikus előadásainkat.

EgyetemZene Programsorozat – 2. évad, 2024 ősz

  • A Zeneimádó


Időpont: 2024. szeptember 18. szerda 15 óra

Helyszín: Óbudai Társaskör (1036 Budapest, Kiskorona u. 7.)

  • Semmi komoly


Időpont: 2024. október 14. hétfő 18 óra

Helyszín: Óbudai Kulturális Központban (1032 Budapest, San Marco u. 81.)

A zenegyűlölő Időpont: 2024. december 3. kedd 19 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központban (1124 Budapest, Csörsz u. 18.)

Szeberényi Csilla

Fotó: Sárai Judit

Frissítve: 2024.09.06.

Legfrissebb cikkek