Gábor Dénes-díjasok Klubja Egyesület a rákkutatás mérnöki és orvosi kihívásairól
Prof. Dr. Kovács Levente rektor „A rák megszelídítése: személyre szabott rákterápia modellalapú irányítástechnikai módszerekkel” címmel tartott előadást, míg Dr. Sápi Zoltán, a Semmelweis Egyetem I. számú Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetének professzora a liposarcomák személyre szabott kezelésében elért legújabb eredményeiről beszélt a Gábor Dénes-díjasok Klubja Egyesület február 29-ei rendezvényén.
Prof. Dr. Kovács Levente előadásában kitért a daganatnövekedés matematikai modelljére és a terápiaoptimalizálási algoritmusokra, bemutatva a terápiagenerálás koncepcióját, a gyógyszerszint egy meghatározott érték felett tartását. A kifejlesztett vezérlőalgoritmusok képesek kezelni a vezérlő bemenet inter- és intrabeteg variabilitását, pozitivitását és impulzív jellegét. - In silico tesztek igazolták, hogy algoritmusaink alkalmasak az állatkísérletekben bemutatott terápiák optimalizálására is. A kísérleti eredmények azt mutatják, hogy a bevezetett algoritmusok szignifikánsan növelték az egerek általános túlélését, bizonyítva, hogy kontrolltechnikai módszerekkel a rák megszelídítése reális lehetőség – tette hozzá az elismert kutató.
A liposarcomák személyre szabott kezelése
Dr. Sápi Zoltán, a Semmelweis Egyetem I. számú Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetének professzora a liposarcomák személyre szabott kezelése terén folytatott kutatásokról tartott előadást. A professzor elmondta: a dedifferenciált liposarcomák leggyakoribb megjelenése a retroperitoneum/hasüreg, ami miatt sebészi eltávolításuk szinte lehetetlen, kemoterápiás kezelésük lehetőségei pedig korlátozottak. - Kutatásunk célja az volt, hogy bizonyos morfológiai, immunfenotípusos jellegzetességek alapján találjunk olyan eddig még fel nem fedezett genetikai eltéréseket, melyek esetlegesen lehetőséget adnak egy célzott kezelésre. Bár a várt áttörés ebben a tekintetben nem született meg, mégis sikerült olyan új, eddig még fel nem fedezett genetikai eltérést találni, amely jó alapul szolgálhat a további kutatásokat illetően – hangsúlyozta a professzor.
Az est házigazdája Szigeti Krisztián, Semmelweis Egyetem tudományos főmunkatársa, a Kvantitatív InVivo Molekuláris Képalkotó Laboratórium vezetője volt.
A klub megalakulásakor, azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a díjazottak tudásukat és tehetségüket, a kutatás-fejlesztés terén szerzett tapasztalataikat együttesen hasznosítsák, és eredményeiket a fiatal nemzedék elé például állítsák. Ennek előmozdításaként a Gábor Dénes-díjazottak Klubja Egyesület hagyományteremtő céllal havonta klubestet tart, melyek alkalmával a társadalmi és gazdasági fejlődést elősegítő, támogató tudományterületek jeles képviselői számolnak be eredményeikről, javaslataikról és terveikről rövid előadások formájában, mely egyben vitaindító is.