Transznacionális számítástechnikai élettudományi programtervezés
Az Óbudai Egyetem kutatói egy olyan nemzetközi Erasmus+ projektben vettek részt, melynek célja új közös mesterképzési program létrehozása, a résztvevők közötti kapcsolat erősítése az ökoszisztémákban, valamint a vállalkozói szellem termékeny környezetének kialakítása (új innovatív vállalkozások, új kutatásalapú munkahelyek és pozíciók). A mesterképzésben sikeresen végzett hallgatók két számítástechnikai oklevelet kapnak, bár a program interdiszciplináris.
A projekt során konkrét oktatási és vizsgatechnikák, hallgatói kiválasztási eljárások, vizsgáztatási és értékelési eljárások, közös diplomapolitika, valamint a nemzeti akkreditációhoz szükséges dokumentumok készülnek. Az egyetemek az illetékes nemzeti hatóságoknál akkreditációs eljárást kezdeményeznek (egyes országokban ide értve a távoktatási formák akkreditációját).
A partneregyetemek víziója az, hogy a CompLife projekt eredményeit (az együttműködő transznacionális csapat, az elkészült dokumentáció és módszertan) felhasználják más Erasmus+ pályázati felhívásokban.
A projektről
A partnerség erős informatikai és vállalkozói ökoszisztémával rendelkező régiókban gyökerezik, eredményekkel rendelkezik az intelligens szakosodás területein, és komoly hagyományokkal a számítástechnikai oktatás kiválóságában. A Computational Life Sciences Master Degree Program Project (CompLife) a modern interdiszciplináris, transznacionális Master of Science kettős fokozatú MSc Computational Life Sciences program megtervezésére összpontosít három egyetem erőfeszítéseinek, tapasztalatának és szakértelmének kombinálásával: Várnai Szabadegyetem (Bulgária), Taraz Istitute (Kazahsztán) és az Óbudai Egyetem (Magyarország).
A Várnai Szabadegyetemről
A Várnai Szabadegyetem „Chernorizets Hrabar” (VFU) a legnagyobb és legelismertebb magánegyetem Bulgáriában. Az 1991-ben a 37. Nemzetgyűlés 1995. július 21-i határozatával a felsőoktatási intézményi státusz megszerzése érdekében létrehozott Várnai Szabadegyetem "Chernorizets Hrabar" egy olyan oktatási márka, amely nemcsak hallgatói, hanem a hallgatók bizalmát is kivívta. számos tudományos partnere világszerte. Az egyetemet intézményileg a Bolgár Köztársaság Minisztertanácsának Nemzeti Értékelési és Akkreditációs Ügynöksége akkreditálta, és megkapja a maximális időtartamot és értékelési fokozatot, 6 évet, illetve 9,20-at (a 10 a lehető legmagasabb). A Várnai Szabadegyetem az ISO 9001:2008 nemzetközi szabvány szerint tanúsított, és megkapta az UKAS (UK) és az ANAB (USA) tanúsítványait az elfogadott nemzetközi szabványok végrehajtására. A Várnai Szabadegyetem "Chernorizets Hrabar" az első és egyetlen egyetem Bulgáriában, amelyet az Európai Unió Európai Bizottságánál működő Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség DS Label, ECTS Label és HR Excellence in Research logóval tanúsított.
Ezenkívül a VFU részt vesz az interdiszciplináris ökoszisztémákban a számítástechnikai és élettudományi kutatók/szakértők között a regionális orvosi egyetemekkel. A VFU Erasmus szerződéssel rendelkezik az OU-val, és részt vesz Várna önkormányzata a kolozsvári önkormányzat partnere, a kolozsvári ICT Cluster és az ICT Cluster – Várna partnerek. A VFU-nak Erasmus-szerződése van az OU-val
Weboldal: https://www.vfu.bg/the-university/projects/38computational-life-sciences-master-degree-program-design-2.html
A Taraz Intézetről
A Sherkhan Murtazáról elnevezett Nemzetközi Taraz Innovatív Intézetet (International Taraz Innovative Institute Named after Sh. Murtaza) az A. Yasawiról elnevezett Nemzetközi Kazah-Török Egyetem Taraz Intézetének jogutódaként jegyezték be a Kazah Köztársaság Igazságügyi Minisztériumában 2008-ban. Az Egyetem hat karán 8 alapdiplomát és 7 mesterdiplomát kínál természettudományi, pedagógiai, kreatív szakmák, közgazdasági és üzleti, valamint jogi szakon. Az egyetem posztgraduális képzést is kínál tudományos, pedagógiai és jogi/menedzsment területeken.
Weboldal: https://www.htii.edu.kz/en
Az Óbudai Egyetemről
Az Óbudai Egyetem ismét a világ 1200 legjobb felsőoktatási intézménye közé került a Times Higher Education (THE) 2023-as rangsorában. Az Óbudai Egyetem tizenhárom magyar intézmény között negyedik helyen a legjobb műszaki egyetem lett az 1001-1200. sávban.
7 karral (Alba Regia Műszaki Kar, Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar, Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar, Keleti Károly Gazdasági Kar, Neumann János Informatikai Kar, Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar, Ybl Miklós Építéstudományi Kar), több mint 11 000 hallgatóval (650 nemzetközi), 900 alkalmazottal, 580 oktatóval, az Óbudai Egyetem (ÓE) Magyarország egyik legnagyobb és legerősebb műszaki egyeteme.
Az Egyetem gyakorlatorientált alapképzési, elméleti és gyakorlati mesterképzési és elméleti PhD programokkal rendelkezik. Magas szintű szakképzést, távoktatást és szakmai továbbképzéseket is folytat, valamint egyéb oktatási lehetőségek széles skáláját kínálja: különböző szintű hazai és nemzetközi tanfolyamok, nyílt napok, állásbörzék, duális és kooperatív oktatás, soft skill és nyelvismeret fejlesztő tréningek, gyakorlati ismeretek coaching, stb. Az Egyetem 3 Doktori Iskolát működtet (az alkalmazott informatika és alkalmazott matematika, az anyagtudományok és technológiák, valamint a biztonság- és biztonságtudományok területein).
Az Egyetem jelenleg több mint 10 Erasmus+ projektet működtet, és 22 ilyen projektben vett részt vagy koordinált az elmúlt 3 évben.
Az Egyetem mintegy 90 országban közel 270 külföldi felsőoktatási intézménnyel és kutatóintézettel tart fenn nemzetközi kapcsolatokat, valamint számos hallgatói, oktatói és munkatársi csereprogramot koordinál. Az Egyetem több bulgáriai és kazahsztáni egyetemmel alakított ki Erasmus+ és bilaterális együttműködést.
Weboldal: https://uni-obuda.hu
Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.