Középpontban a mesterséges intelligencia - konferencia az AMK-n
A Neumann János-emlékévhez kapcsolódóan szervezett konferenciát és workshopot a mesterséges intelligenciáról a Székesfehérvári Szakképzési Centrum és az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar. A fórum középpontjában a mesterséges intelligencia állt, programmal a résztvevő középiskolás pedagógusok és diákok figyelmét szerették volna felhívni a téma fontosságára.
Pölöskei Gáborné helyettes államtitkár köszöntötte a Székesfehérvári Szakképzési Centrum oktatási intézményeiből érkező diákokat és pedagógusokat. „Rendkívül fontosnak tartom, hogy ez a mai nap olyan üzeneteket ad át, hogy az MI alkalmazásával járó előnyök, hátrányok, kockázatok ismertetése megtörténjen, azok tudatosuljanak bennünk, mert csak így tudunk valóban felhasználóvá válni. Éppen ezért fontos a szakképzés keretén belül olyan programokat indítani, amelyek a tanulókat tudatos felhasználóvá teszi erre az új világra. Ilyen a horizontális és moduláris MI tartalma a képzésben, a kollaboráció a robotokkal, a tanulói versenyek, a pályaorientációs pályázatok.” - emelte ki. Hangsúlyozta a felsőoktatás és szakképzés közös együttműködésében megvalósuló képzések fontosságát. Megjegyezte, hogy az oktatók, tanárok felkészítése mellett a szakképzés feladata az MI-technológiákkal kapcsolatos tudás társadalmasítása, a fiatalok figyelmének felhívása az együtt járó veszélyekre, valamint a kritikus gondolkodás fejlesztése.
Dr. Cser-Palkovics András kiemelte, hogy az oktatás minden szintjén a szereplőknek az a felelőssége, hogy a diákokat a mesterséges intelligencia technológiájának tudatos használatára készítsék fel. Kérte a diákokat, hogy az elsajátított tudást jól hasznosítsák, mert az saját gyarapodásukon túlmenően hozzájárul az ország és Székesfehérvár fejlődéséhez egyaránt.
Dr. habil. Rácz Ervin, az Óbudai Egyetem oktatási rektorhelyettese az ipai technológiai váltások, valamint az innováció fontosságára hívta fel a figyelmet. Kiemelte, hogy „mint ahogy annak idején a gőzgép, majd néhány száz év múlva a mobiltelefon, úgy válik majd mindennapjaink részévé a mesterséges intelligencia.” Az Óbudai Egyetemmel kapcsolatban elmondta, mint az ország egyik leggyakorlatorientáltabb műszaki intézménye, törekednek arra, hogy az MI jelenjen meg minél hamarabb minden kar életében, mindenki megismerhesse a technológiát. Elmondta, hogy jelenleg is „vannak olyan tantárgyak az egyetemen, amelyek e téma oktatásával és a hozzá kapcsolódó szakterületekkel foglalkoznak.”
Horváth Lajos Zoltán, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum főigazgatója megjegyezte, hogy a Centrum és az Óbudai Egyetem együttműködésének köszönhetően innovatív oktatás valósulhat meg ebben a témakörben is. A mesterséges intelligencia oktatásban betöltött jövőbeni szerepével kapcsolatban megjegyezte, hogy az egyénre szabott felkészítő, fejlesztési és felzárkóztatási oktatási programokkal tudnak majd segíteni a tanulmányaikban különböző szinteknél járó diákoknak.
A konferencia keretében egy workshop is megrendezésre került, amelynek részeként Piglerné Dr. habil. Lakner Rozália, az Alba Regia Műszaki Kar Természettudományi és Szoftvertechnológiai Intézet (TESZI) igazgatója segítségével középiskolás diákok a gépi tanulás alapjait ismerhették meg. A foglalkozás végére pedig MI segítségével készítettek szövegből képeket, amelyekből egy mini kiállítást is rendeztek a szervezők. A konferencia megnyitót követően a plenáris előadások közül az elsőt MI: merre tart? címmel Piglerné Dr. habil Lakner Rozália tartotta meg, majd Marouf Dániel az MI és egy fiatal vállalkozó címmel osztotta meg tapasztalatait a gép és ember együttműködés lehetőségeivel kapcsolatosan. A plenáris előadások után a pedagógusoknak szervezett továbbképző workshop zárta a nap programját Hajnalné Dr. habil Nagy Éva kutatási dékánhelyettes vezetésével.