Az Óbudai Egyetem is szerepet vállal a magyar űrképzésben
Az űrképzés területén indítandó szakirányú továbbképzési programok megvalósítását tűzte ki célul az konzorciumi együttműködési megállapodás, amelyet 15 felsőoktatási intézmény vezetője írt alá március 16-án. Az Óbudai Egyetem részéről Prof. Dr. Kovács Levente látta el kézjegyével a dokumentumot a Külgazdasági és Külügyminisztériumban (KKM). A továbbképzési szakok 2022 szeptemberében indulhatnak el, meghirdetésükre a szakalapítási és szakindítási folyamat lezárása után kerülhet sor.
A program megvalósításában a KKM illetékes szakterülete szakmai irányító és felügyelő szervként jár el, melyhez az ITM felsőoktatásért felelős szaktárcája nyújt szakmai támogatást az együttműködés során. A konzorciumi együttműködési megállapodás célja, hogy a hazai űrkutatáshoz és űrtechnológiához kapcsolódó kompetenciával rendelkező egyetemek közös képzést alakítsanak ki szakirányú továbbképzések formájában. A szakirányú továbbképzések négy fő tudományterületre fókuszálnak: az élő természettudományokra, az élettelen természettudományokra, a műszaki- tudományokra, valamint a társadalomtudományokra.
A konzorcium vezetője, és egyúttal a társadalomtudományok szakterület vezetője a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Debreceni Egyetem az élő, az ELTE az élettelen természettudományok, a BME pedig a műszaki tudományok szakmai területi vezetője.
Az Óbudai Egyetem is részt vett a műszaki területen a szakirányú továbbképzés KKK-jának, tantervének és egyes tantárgyprogramjainak kidolgozásában. Egy tantárgy esetében biztosítja a szakfelelőst, két tantárgy esetében pedig az oktatót. Az űrképzési szakirányú továbbképzési szakok tervezett indítása 2022 szeptembere. A képzés kezdetben magyarul folyna, de a későbbiekben tervezik az angol nyelvű képzések bevezetését is. A szakok meghirdetésére a szakalapítási és szakindítási folyamat lezárása után kerülhet sor.