Újabb szenzációs ritkaságok az IT Evolúció kiállításon
A kommunikáció fejlődését bemutató újabb szenzációs ritkaságokkal gyarapodott az IT Evolúció gyűjtemény, a kiállítás létrehozója, Dr. Kutor László jóvoltából. A tárlat nyitott, bárki által látogatható a Neumann János Informatikai Karon.
Minden, ami információ kezelés
A kibővített kiállítás az információs forradalmakat kiváltó találmányok kiemelkedően fontos és magyar vonatkozású tárgyait mutatja be.
A vitrinek fókuszpontjai: a nyelv és a beszéd (technológiai eredményei), az írás, a műszaki rajzolás, a könyvnyomtatás, a kép és hangrögzítés az elektromos távközlés, a digitális elektronikus számítógépek, a személyi számítógépek (felvonultatva a hazai iskola-számítógépeket), az Internet hazai megjelenése valamint a mindenütt jelenlévő mobil és gyakran okosnak nevezett technikák. A tárgyakhoz kapcsolódó történeteket Dr. Kutor László a kiállítás megálmodója ismertette. Lelkes beszámolója során a több mint négy évtized alatt összegyűjtött tárgyak történetéről mesélt. Például a Károly Iréneusz József által kifejlesztett szikratávíró vevőről, melyet Marconival és Popovval egyidőben (1895-ben) mutatott be. A bemutató külön érdekessége volt az idén 50 éves első kereskedelemben kapható mikroprocesszor. az INTEL 4004, melynek kifejlesztésében fontos szerepet játszott Gróf András és Vadász László is.
A mikroprocesszorok első 10 évét bemutató látványos és szakszerű összeállítást Dr. Molnár András az Egyetem általános rektorhelyettese a magángyűjteményéből hozta létre.
Az öt évvel ezelőtt nyílt kiállítás bővítésének ösztönzése idén nyáron merült fel az egyetem vezetésében. A tárlat újabb, kibővült anyaga tehát néhány hónap alatt kerülhetett a vitrinekbe. A tárlat nyitott, bárki által megtekinthető.