Az ÓE tovább erősíti jelenlétét a Magyarországi 5G Koalíció munkacsoportjaiban
A Magyarországi 5G Koalíció (5GK) munkacsoportjaiban egyre nagyobb mértékben vállalnak tevékenységet az Óbudai Egyetem munkatársai. Az egyetemen dolgozó kollégák delegálásáról Prof. Dr. Kovács Levente rektor és Mácz Ákos szakmai vezető egyeztetett.
Az 5GK Koalíció keretében az elmúlt időszakban 5 munkacsoport alakult, melyek témaspecifikus munkaterv mentén, választott munkacsoport-vezető koordinálásával dolgoznak és munkájukról az Elnökséget, valamint Plenáris ülést folyamatosan tájékoztatják. A munkacsoportok igény szerint, de legalább két havonta üléseznek.
Az Óbudai Egyetem munkatársai, mostantól az 5 munkacsoport mindegyikébe, delegált tagként végeznek szakmai tevékenységet, segítve ezzel az 5G Koalíció munkáját.
A delegált tagok név szerint:
1. 5G Stratégia munkacsoport tagja: Prof. Dr. Kozlovszky Miklós, a Neumann János Informatikai Kar dékánja.
A stratégiai munkacsoport feladata javaslatok és ajánlások készítése a készülő Magyarországi 5G stratégiához.
2. Hálózatfejlesztés és infrastruktúra munkacsoport tagjai: Maradi László, a Neumann János Informatikai Kar részéről, Dr. Wührl Tibor, egyetemi docens a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar képviseletében.
A munkacsoport feladata hálózatfejlesztési javaslatok kidolgozása az új hálózati architektúrára és az 5G bevezetése kapcsán felmerülő technológiai kihívásokra tekintettel.
3. Alkalmazások és mintarendszerek munkacsoport tagja: Dr. Eigner György, a Neumann János Informatikai Kar egyetemi docense.
A munkacsoport feladata az 5G-re épülő alkalmazások beazonosítása, a magyar piac számára potenciális versenyelőnyt biztosító alkalmazások kiemelésével.
4. Tesztkörnyezet munkacsoport tagjai: Dr. Szenes Katalin, Neumann János Informatikai Kar, címzetes egyetemi docense, Dr. Varga Péter, a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar egyetemi adjunktusa.
A munkacsoport feladata javaslatok és ajánlások kidolgozása a kialakítandó tesztkörnyezet vagy tesztkörnyezetek műszaki, technológiai, infrastrukturális igényeire, különös tekintettel a konfigurálható 5G hálózatokra.
5. Nemzetközi együttműködések munkacsoport tagja: Dr. Kail Eszter, Neumann János Informatikai Kar egyetemi adjunktusa.
A munkacsoport feladata a lehetséges határ menti közös projektek kialakítása, együttműködések megvalósítása, EU-s kutatás-fejlesztési pályázatok és források beazonosítása, az 5G fejlesztéseket elősegítő további nemzetközi szakmai együttműködési lehetőségek feltérképezése. A Digitális Jólét Program által kezdeményezett Magyarországi 5G Koalíció (5GK) célja, hogy Magyarország az 5G fejlesztések egyik európai központjává váljon és régiós vezető szerepet töltsön be az 5G-re épülő alkalmazások fejlesztésében, tesztelésében. Cél, hogy Magyarország azon országok sorába tartozzon, ahol a világon elsőként valósul meg az 5G technológia bevezetése, gyakorlati alkalmazása.
2020 után az 5G mobilszolgáltatás az élet minden területén szinte korlátlan sávszélességet tud majd biztosítani, megteremtve ezzel a nagy adatátvitelt igénylő fejlesztések – így többek között a vezető nélküli (önvezető) és összekapcsolt járművek, a távdiagnosztika és távműtétek, az okos város (smart city) fejlesztések - infrastrukturális hátterét.
A digitalizáció jelenti a következő évtized legnagyobb gazdaságfejlesztési programját, a sikeresség és gyarapodás egyik legfontosabb eszköze. A sikeres digitális átalakulás lehetőséget teremt arra, hogy Magyarország Európa élvonalába kerüljön. A DJP a következő években is hozzá kíván járulni ahhoz, hogy Magyarország minél felkészültebb legyen az elkerülhetetlen digitális átalakulásra.
Ezt az összetett munkát segíti az Egyetem csapata.
Gratulálunk! További szakmai sikereket kívánunk!
Fotó: ivsz.hu