Középpontban a digitális egészségügy: Health 2.0 Konferencia az ÓE-n

Az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kara adott otthont a nagyszabású, neves, Health 2.0 Konferenciának május 22-én. Az esemény középpontjában azok a digitális stratégiák és technológiák álltak, amelyek elősegítik az orvosok gyors és célzott információszerzését, támogatják a folyamatos tanulást, és hozzájárulnak a megalapozott klinikai döntések meghozatalához.

- A Health 2.0 Konferencia egyedülálló fórumot kínál az egészségügyi ágazat különböző szereplői számára. Az Óbudai Egyetemen elkötelezettek vagyunk az innováció, az interdiszciplináris tudás és a digitális megoldások fejlesztése iránt. Rendezvényünk célja, hogy közös gondolkodásra hívjuk az orvosokat, egészségügyi döntéshozókat, gyógyszeripari és orvostechnológiai vállalatokat, digitális egészségügyi platformok képviselőit, valamint a kommunikációs és oktatási szakembereket – mondta köszöntőjében Dr. habil. Eigner György, a Neumann János Informatikai Kar dékánja.



Hozzátette: - a Neumann János Informatikai Karon kiemelkedő munka folyik az orvosi képfeldolgozás, a mesterséges intelligenciával támogatott diagnosztikai rendszerek, valamint a digitális egészségügyi adatok elemzése terén.



- Jelenleg olyan ipari forradalom zajlik, ami a gőzgép feltalálásához vagy az internet és a mobiltelefon megjelenéséhez hasonlítható. A nagy nyelvi modellek megkerülhetetlen technológiák lesznek az egészségiparban és az orvosok edukációjában is – mondta Zrubka Zsombor, az EKIK igazgatója, aki aktívan kutatja a mesterséges intelligencia és nagy nyelvi modellek alkalmazását az egészségügyben, különösen az orvosi mesterséges intelligencia fejlesztését és annak gazdasági, klinikai hatásait. Hozzátette: óvatosságra int a ChatGPT és a hasonló AI-eszközök egészségügyi felhasználásával kapcsolatban, mivel ezekben a rendszerekben még jelentős a véletlenszerűség, és nem mindig megbízhatóak az orvosi kérdések megválaszolásában. Az orvosi AI fejlesztésének célja olyan eszközök létrehozása, amelyeket az orvosok napi munkájuk során biztonsággal használhatnak, de ezek az eszközök csak döntéstámogató eszközök – hangsúlyozta.

Az orvosok információval való ellátottsága közvetlen hatással van a betegellátás minőségére, az ellátási folyamatok hatékonyságára és az orvostovábbképzés eredményességére. Az egészségügyi ökoszisztéma minden szereplője érintett ebben a kérdésben, legyen szó betegút-menedzsmentről, terápiás újításokról, digitális oktatási platformokról vagy az egészségügyi kommunikáció technológiai megoldásairól.



A konferencián az egészségügy neves, innovatív szemléletű képviselői tartottak előadást, köztük Prof. Dr. Haidegger Tamás, az Óbudai Egyetem orvosi robotika munkacsoport vezetője, az ÓE Initium Venture Labs Zrt. vezérigazgatója, aki elmondta: olyan évtized jön az egészségügyben, ami az orvosok és a mérnökök számára is komoly kihívást jelent. A robotkarokat korábban a veszélyes munkafolyamatokra használták az autóiparban, ma már az egészségügyben is számtalan területen műtenek robotok segítségével. Gyors technológiai fejlődésen megy át a robotgyógyászat, jelenleg 300 olyan projekt van, amely a robotsebészeti fejlesztéseket szeretne piacosítani. Mára a da Vinci lett az egyik legsikeresebb modell, ezeknek a sebészeti robotoknak a használata során a döntés még mindig a sebész birtokában van. Globálisan a robot által végzett kumulált műtétek száma eléri a 30 milliót, Magyarországon is már kilenc ilyen robot van az egészségügyi intézményekben, hangzott el a konferencián. Ugyanakkor a következő 5-10 évben radikálisan meg fog változni a piac, ami főleg az autonómiáról szól – hangsúlyozta Haidegger Tamás. A következő évtized a mérnökök és az orvosok számára komoly kihívást jelent majd, hogy eldöntsék mennyire engedik át az orvosok az autonómiát a robotok számára.



A konferencia különlegessége, hogy nemcsak tartalmában, hanem szervezeti működésében is kiemelkedően független, közösségi kezdeményezés. A hazai Health 2.0 közösség több mint egy évtizede működik piaci logikán túli, nonprofit és üzleti modell nélküli szerveződésként, kizárólag a résztvevők önkéntes, intellektuális hozzájárulására és az egészségügyi digitalizáció iránti elkötelezettségére építve. A hazai közösség alapítója és vezetője Gyarmati Gábor, aki a Ripassa Zrt. vezérigazgatójaként évtizedek óta dolgozik az egészségügy és az egészségipar digitális transzformációjának elősegítésén és támogatásán. A konferencia fő támogatója a Richter Gedeon Nyrt, amely nemcsak pénzügyi értelemben áll a rendezvény mögött, hanem hosszú távú stratégiai partnerként is segíti a szakmai közösséget.



Digitális egészségügyi előre lepések az egyetemen

Több jelentős, egészségügyi vonatkozású projekt is zajlik az egyetemen.

Sok más mellett kiemelkedő jelentőségű a HU-rizont program keretében megvalósuló, a Szingapúri Nemzeti Egyetemmel és a Stanford Egyetemmel közösen elindított MedLaBotX nevű projekt, melynek célja, hogy digitális iker alapú orvosi és laboratóriumi robotikai megoldásokat fejlesszenek a kutatók. A hároméves együttműködés során olyan új robotikai algoritmusokon dolgoznak, amelyek a sebészrobotika és a laborautomatizálás területén alkalmazhatók, különös figyelmet fordítva arra, hogy a mesterséges intelligencia képes legyen a fizikai világgal való hatékony interakcióra.

A Tamed Cancer” (Megszelídített rák) elnevezésű projekt. A Prof. Dr. Kovács Levente rektor által vezetett kutatócsoport a rák kezelésének személyre szabott, matematikai modellezésen alapuló megközelítésén dolgozik. Ennek során olyan algoritmusokat fejlesztettek ki, amelyek lehetővé teszik a daganatok növekedésének optimalizált szabályozását, ezáltal csökkentve a mellékhatásokat és javítva a betegek életminőségét.

Nagy jelentőséggel bír az Óbudai Egyetem Bethesda Gyermekkórházzal kötött stratégiai együttműködési megállapodás is. A közös cél, hogy a mérnöki és orvosi tudás egyesítésével előmozdítsák a gyermekgyógyászat fejlődését és az egészségügyi innovációt. A partnerség keretében közös kutatásokat és fejlesztéseket végeznek az orvostechnika, mesterséges intelligencia, robotika és informatika területén, valamint vizsgálják egy közös innovációs központ létrehozásának lehetőségét.
Frissítve: 2025.06.02.

Legfrissebb cikkek