MTDK 2025 – A holnap mérnökei a tudomány és közösség jövőjéért
A Temesvári Műszaki Egyetem adott otthont a XXVI. Műszaki Tudományos Diákköri Konferenciának május 16–18. között. Az MTDK a Kárpát-medencei magyar nyelvű műszaki felsőoktatás egyik kiemelkedő eseménye. A hagyományokra épülő konferencia folyamatosan fejlődik, miközben új lehetőségeket teremt a fiatal kutatók számára.

Az 1999. május 14-én Temesváron útjára indult MTDK tudományos „mozgalom” helyet és lehetőséget kívánt biztosítani a mérnöki és műszaki területen tanuló tehetséges hallgatók tudományos munkáinak bemutatása. Az első konferenciát a Bartók Béla Elméleti Líceumban rendezték, majd 2000-től a Temesvári Műszaki Egyetem vált az esemény otthonává. 25 évvel ezelőtt Prof. Dr. Kovács Levente főszervezőként az alkalomra elkészült tájékoztatóban kiemelte, hogy a megszervezett TDK-val megpróbálják „a leendő mérnökök kreatív képességeit feléleszteni és érdekeltté tenni, az által is, hogy a dolgozataikat anyanyelvükön mutathatják be a diákok.”

Negyedszázad elmúltával, 2024-ben immár díszelőadóként osztotta meg ezeket a gondolatokat: „Nekem, a ma ismert Erdélyi Műszaki TDK tudományos munkámnak első lépcsőfokát jelentette. Akkor főszervezőként csak bíztam benne, hogy lesz folytonossága, fiatal kutatóként viszont csak valamivel többel szerettem volna foglalkozni anyanyelvemen (amelyre akkor nem volt lehetőség szervezett keretek között) és tovább mutatott az egyetemi kereteken. Eltelt 25 év. Sokan sokfelé kerültünk, de mindenki elért valamit. Mert az alkotás szépségével személyiségünk átitatódott, már nem elégedtünk meg a "csak legyünk rajta gyorsan túl és kész" érzéssel. A TDK is megmaradt, mert voltak mindig, akik éltették, a nehézségeken átsegítették.”

Az MTDK megalakulása óta folyamatosan fejlődik, és mára az erdélyi műszaki tudományos diákköri konferenciák hivatalos Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) nomináló eseményévé vált. A rendezvény kiemelt figyelmet fordít a hallgatók szakmai kibontakozására, valamint a közösségek megerősítésére. Az utóbbi években a magyar nyelvű tudományos élet – a tömb- és szórványmagyarság közötti erősödő közösségi összefogás mentén – folyamatosan fejlődik, nemcsak a magyar nyelvű tudományosság fenntartását segítve, hanem új lehetőségeket teremtve a diákok számára is. Ennek szellemében a konferencia nem csupán tudományos fórumként működik, hanem olyan közegként is, ahol a hallgatók megoszthatják ötleteiket, inspirálódhatnak és hosszú távú szakmai kapcsolatokat építhetnek.

Az MTDK egy olyan közösség, amelyet intézmények, szervezetek, oktatók és zsűritagok alkotnak, akik elkötelezettek a tudományos fejlődés és a fiatal tehetségek támogatása mellett. Az MTDK egy életérzés is: azok szövetsége, akik többre, messzebbre vágynak, és akiket a tudományos munka izgalma hajt és akik, hisznek a tehetséggondozás erejében, és elkötelezetten dolgoznak azért, hogy a tudományos diákkörök tovább éljenek. A XXV. Műszaki Tudományos Diákköri Konferencián Dr. Nagy-György Tamás építőmérnök, a Temesvári Műszaki Egyetem Építőmérnöki Karának professzora, az MTDK társelnök köszöntőjében a következőképpen nyilatkozott: „És mégis mitől működik a (M)TDK? Mert vannak, akik hisznek benne! Hisznek a tehetséggondozás ezen formájában, ebben a hungarikumban, a tudományos diákkörökben. És kik ők? A szervező diákok és tanárok, az előadók, a dolgozatokat elbírálók, a zsűritagok, a dolgozatok létrejöttét segítő konzulensek.”

A szervezők köszönetüket fejezik ki mindazoknak, akik hozzájárultak az esemény sikeréhez. Külön elismerés illeti a Temesvári Magyar Diákszervezetet, amely immár 26 éve elkötelezetten szervezi a rendezvényt, valamint az Óbudai Egyetemet, amely a kezdetektől pártfogolja az eseményt. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem is felismerte az MTDK jelentőségét, és az ügy mellé állt, ahogyan a Bartók Béla Elméleti Líceum és a Temesvári Műszaki Egyetem is, amely nemcsak helyet biztosít a konferenciának, hanem aktívan támogatja annak megvalósulását. Az Országos Tudományos Diákköri Tanács segítette az újrakezdést, és azóta is figyelemmel kíséri az esemény alakulását. Emellett a temesvári Bolyai Szakkollégium is fontos szerepet vállal, hiszen 2023-as csatlakozása óta aktívan hozzájárul a konferencia célkitűzéseinek megvalósításához.

Az eltelt 25 év alatt az építészeti, gépészmérnöki, villamosmérnöki, építőmérnöki, vegyészmérnöki, automatizálás és számítástechnikai, elektronika, híradástechnika és elektrotechnika szakosztályok mellett teret nyertek az alkalmazott informatikai témákkal foglalkozó tudományos munkák is. Temesvár pedig tárt kapukkal fogadja minden évben az országból - Kolozsvár, Marosvásárhely, Nagyvárad, Jászvásár, Temesvár stb. – és a szomszédos országok városaiból - többek közt Győr, Budapest, Szeged, Veszprém, Debrecen, Pécs, Szabadka stb. – érkező fiatalokat, akik a műszaki, tudományos pályájuk első lépéseit ezeken a konferenciákon tették meg. Mindezen városokban működő intézményeknek szintén köszönet jár, amiért ők is fontosnak tartják a magyar diákok előremenetelét és hallgatókat delegálnak. Az MTDK bizonyította, hogy valódi értéket teremt a fiatal kutatók számára. Ezt tükrözi az a több mint 600 dolgozat, amely ezeken a konferenciákon született, valamint azok az értékes szakmai kapcsolatok és sikertörténetek, amelyek innen indultak el.
