Széles körű nemzetközi érdeklődés kísérte a 3. Épített környezetről szóló Ybl konferenciát
Az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara immár harmadik alkalommal rendezte meg nemzetközi konferenciáját . A 2025. május 16-án tartott 3rd Ybl Conference on the Built Environment esemény fő témája a Fenntartható Épített Környezet volt, amelyet összesen húsz, tematikus szekcióban mintegy 130 előadás és a konferenciát kísérő poszterkiállítás járt körül.

Dr. Sugár Viktória, fenntarthatóságért és kiemelt fejlesztésekért felelős rektorhelyettes Prof. Dr. Kovács Levente rektor nevében is üdvözölte az idei konferencia résztvevőit, és örömét fejezte ki, hogy Egyetemünk a Times Higher Education 601-800 közé rangsorolt intézményeként a tudományos kiválóságot és a társadalmi szerepvállalást egyaránt kiemelt fontosságúként kezeli. E sikerben, és abban, hogy a jövőben hasonló eredményeket mutathasson fel az Óbudai Egyetem, fontosak az ideihez hasonló, széles körű nemzetközi érdeklődésre is számot tartó tudományos események.

Perényi Lóránt megnyitó beszédében a közösség erejét, a közös gondolkodás, tudásmegosztás jelentőségét emelte ki, egy reményteljesebb jövő érdekében. Ha egyetlen ember - utalva Rakonczay Gábor sportteljesítményére - eltökéltsége és kitartása képessé teheti őt, hogy egymaga átszelje az Atlanti-óceánt, akkor összefogással a mérnöki tudás még sokszoros potenciált rejt, ami a fenntartható környezetalakítást, és vele a föld, levegő és vizeink megóvását illeti.

A plenáris ülést Csiszér András a Zoboki Design & Architecture design igazgatója tartotta, aki az építész szerepének, a felé támasztott elvárásoknak és kihívásoknak a megváltozásától elindulva praxis-oldalról mutatta be az iroda hight-tech, mégis az ember-természet és ember-ember közt kapcsolatrendszerekre tudatosan építő koncepcióit.

A hatalmas érdeklődésnek- több, mint 300 fős részvétellel - örvendő esemény idén is változatos témákkal jelent meg a mérnöki tudományok nemzetközi színterén. A gyakorlati megközelítések, az ipari szereplők, az Óbudai Egyetem oktatói, hallgatói és kutatói mellett a 2024 őszén elindult Építőművészet, Design és Technológia Doktori Iskola hallgatóinak friss elméleti kutatásai is bemutatkoztak egy szekcióban. A hazai építész- és építőmérnök képzések mellett pedig számos külföldi egyetem, szervezet és cég képviselői vettek részt a különböző szekciókban: az Austrian Institute of Technology, Az Auckland-i és Krakkói Egyetem, Belgrádból az Alkalmazott Művészeti Kar kutatói, de érkeztek előadók Campania, Szilézia és Erdély egyetemeiről is.

A sikeres program megvalósításában kulcsszerepet játszottak támogatói: a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, az ICOMOS Nemzeti Bizottsága, illetve médiapartnerei: a Magyar Építőművészet, a Magyar Építőipar és az Országépítő folyóiratok.