Az űrkutatás új korszaka: HUNIVERZUM megnyitója és az ÓE szerepe a magyar űrprogramban
Ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit a „HUNIVERZUM – Magyarok a világűrben” interaktív látogatóközpont a Millenárison május 12-én. A kiállítás szervezőinek célja, hogy bemutassa Magyarország űrkutatási múltját, jelenét és jövőjét, különös tekintettel a HUNOR Magyar Űrhajós Programra, amelynek keretében hazánk ismét embert küld a világűrbe. Űrkutatási programja okán egyetemünk is képviseltette magát: az eseményen részt vett Prof. Dr. Galambos Péter, innovációért felelős rektorhelyettes, aki korábban egyetemünk Bejczy Antal Robotikai Központjában részt vett az űrhajós jelöltek tudományos felkészítésében is.

Kiemelte, hogy az elmúlt évtizedek során 140 magyar űreszköz jutott ki a világűrbe különböző nemzetközi űrmissziók során. Gratulált Kapu Tibornak, a következő magyar űrhajósnak, valamint Cserényi Gyula tartalék űrhajósnak a kiképzés elvégzéséhez.

Farkas Bertalan első magyar űrhajós üzenetében azt kívánta a fiatal űrhajósoknak, hogy a magyar nép fogadja őket ugyanolyan tisztelettel és szeretettel, mint ahogy 45 évvel ezelőtt őt és Magyari Bélát fogadták.

A HUNIVERZUM kiállítás nemcsak a múltat és a jelent mutatja be, hanem a jövőbe is tekint. Ebben a jövőben kiemelt szerepet játszik az Óbudai Egyetem, amely aktívan részt vesz az űrkutatás és az űripar fejlesztésében. Többek közt múlt év őszén létrejött az Obuda University Space Lab, amely összefogja az intézmény űrkutatással kapcsolatos tevékenységeit. Emellett az egyetem elindította Magyarország első „New Space Economy” (Új Világűr-gazdaság) kurzusát, amely átfogó képet nyújt a rohamosan fejlődő űriparról, új üzleti modellekről és technológiai innovációkról.

Űrkutatási programja okán egyetemünk is képviseltette magát: az eseményen részt vett Prof. Dr. Galambos Péter, innovációért felelős rektorhelyettes, aki korábban egyetemünk Bejczy Antal Robotikai Központjában részt vett az űrhajós jelöltek tudományos felkészítésében is. Prof. Dr. Kozlovszky Miklós, a SpaceLab vezetője részt vett az „Űrkutatás és űrtudományok – Hol tart ma a magyar űrkutatás, milyen eredményeink és továbblépési lehetőségeink vannak?” címmel tartott kerekasztal beszélgetésen. A fórumon elhangzott: egyetemünk csatlakozott a Felelős Űrszektor Nyilatkozathoz, támogatva az űrkutatás fenntarthatóságát. Egyetemünk több űrkutatási projektet is folytat, beleértve a földmegfigyelést, műholdfejlesztést, Rover-építést és űrruha-tervezést. És ez csak néhány, a számos kapcsolódó téma közül. Az egyetem vezetésének és szakembereinek célja, hogy inspirálja és képezze a jövő űrtudósait, mérnökeit, vállalkozóit és szakembereit, miközben aktívan hozzájárul az űrkutatáshoz, az innovációhoz és a tudományos-technológiai fejlődéshez. Az Óbudai Egyetem tevékenységei illeszkednek a kormány űrkutatással kapcsolatos elképzeléseihez, hiszen mindkettő célja, hogy bemutassa és előmozdítsa Magyarország e téren végzett tevékenységeit.

Tudomány és ismeretterjesztés az élményközpontban
A HUNIVERZUM – Magyarok a világűrben egy interaktív élményközpont. A kiállítás látogatása remek lehetőség mindazok számára, akik érdeklődnek az űrkutatás iránt, és szeretnék testközelből megtapasztalni az űrutazás izgalmait. A központ létrehozóinak egyik célja, hogy inspirálja a fiatalokat a természettudományok és a mérnöki tudományok iránti érdeklődésre. Emellett az is, hogy bemutassa Magyarország űrkutatási múltját, jelenét és jövőjét, különös tekintettel a HUNOR Magyar Űrhajós Programra, amelynek keretében hazánk ismét embert küld a világűrbe.

A látogatók testközelből ismerhetik meg az űrutazás és űrkutatás izgalmas világát. A kiállítás interaktív elemei között szerepelnek szimulátorok is, amelyek segítségével bárki kipróbálhatja, milyen érzés űrhajósnak lenni. Emellett részletesen bemutatják Kapu Tibor, a második magyar kutatóűrhajós küldetését a kiválasztástól a visszatérésig, valamint a hazai űrtevékenységek sokoldalúságát.
A HUNIVERZUM nem csupán kiállítás, hanem egyben tudományos és ismeretterjesztő központ is. A HUNOR és az Infotér szervezésében számos szakmai előadás és beszélgetés várja az érdeklődőket az űrkutatásban és kapcsolódó tudományterületeken dolgozó szakemberek részvételével.
A kiállítás május 13-tól október 31-ig látogatható a Millenáris G épületében.