Közel 170 pályamű a 61. TDK-n

Az Óbudai Egyetem Tudományos Diákköri Tanácsa május 7-én rendezte meg a 61. Tudományos Diákköri Konferenciáját az egyetem mind a hét karán. Az ünnepélyes eredményhirdetést május 14-én tartották a Józsefvárosi campuson.

Az eseményen Prof. Dr. Molnár András köszöntötte a TDK-zó hallgatókat és konzulenseiket.



Az informatikáért és minőségbiztosításért felelős rektorhelyettes méltatta kiemelkedő teljesítményüket, gratulált minden résztvevőnek.



A hallgatók ezúttal is kiemelkedő ismeretekről tettek tanúbizonyságot – mondta el Prof. Dr. Vámossy Zoltán, az Egyetemi Tudományos Diákköri Tanács elnöke, aki ismertette a konferencia eredményeit. 26 szekcióban összesen 169 pályamunkát értékeltek a bírálók, majd az elhangzott előadások értékét is figyelembe véve alakították ki a sorrendet. Hangsúlyozta továbbá az Országos Tudományos Diákköri Konferencián elért kimagasló eredményt, ahol 7 első díjat nyertek el egyetemünk hallgatói, emellett 7 második és 5 harmadik helyezést értek el. (A díjazottak listája itt érhető el.) Hozzátette, soha még ennyien nem szerepeltek ilyen jól. A következő Országos Tudományos Diákköri Konferenciára 70 pályázat tovább küldésére tettek javaslatot.



A konferenciára számos, eredeti ötletet feldolgozó pályamű született. A munkák olyan érdekfeszítő, innovatív témákat dolgoznak fel többek közt, mint az önvezető jármű fejlesztése, 3D-modellezés és szimulációs környezetben való tanítás, kézjelfelismerés alkalmazása ipar 5.0 vezérlőrendszerekben, velencei tó vizsgálata aszályos időszakban, az adatok szerepe a modern labdarúgásban, a technika vívmányai a biztonság szolgálatában, robotszimulációs alkalmazás továbbfejlesztése és integrálása, moodle-alapú e-learning megoldások fejlesztése, családi házak gazdasági alapú energetikai optimalizációja Iot és AI megoldásokkal, AI-alapú támadások elleni védekezési stratégiák, mentális egészség és stressz az urbanizált Magyarországon, fiatalok a jövő küszöbén: klímaszorongás, bizonytalanság és a jövőhöz való viszonyulás, száj-és körömfájás vírus – húsiparra és fogyasztókra gyakorolt hatása, a technológiai fejlődés és a munkavállalói attitűd kapcsolata, ÓE-NIK campus belterének virtuális valóságba történő importálása fotogrammetriás módszerrel, a lokális légszennyezettség vizsgálata, csökkentési lehetőségei, hagyományos parasztház értékeinek átmentése, az ipari örökségvédelem virtuális innovációi, valamint az épületek, paranormális észlelésekre gyakorolt hatása.



A dolgozatok témáiról bővebben itt olvashatnak:

https://uni-obuda.hu/wp-content/uploads/2025/05/OE_TDKkivonatA5_kombo_20250507_v3.pdf



A díjazottak névsora itt található:

https://uni-obuda.hu/wp-content/uploads/2025/05/TDK_2025_tavasz_dijazottak.pdf



A tudományos diákköri (TDK) mozgalom a magyar felsőoktatás legszélesebb bázisú, legátfogóbb tehetséggondozási formája, az önképzés, az elitképzés és a tudóssá nevelés színtere. A mesterek, témavezető tanárok, kutatók körül kialakuló TDK műhelyek ösztönző légkörében születik meg a legtöbb tehetséges diák első tudományos élménye. A TDK célja, hogy ösztönözze a hallgatói tudományos és művészeti diákköri tevékenységet, támogassa a tehetséges hallgatókat és mestereiket. Segítséget adjon a kutatómunkában való továbblépéshez és a pályakezdéshez, ösztönözze a doktori képzésre történő jelentkezést. A tudományos diákkörökben a hallgatók kutatómunkát folytatnak, amelynek eredményeit pályamunkában összegzik. Az így létrehozott alkotásokat a felsőoktatási intézményekben tudományos diákköri konferenciákon mutatják be. Ezeken a fórumokon a szakmai követelményeknek és elvárásoknak megfelelő dolgozatokat kiválasztják és ajánlják az Országos Tudományos Diákköri Konferencián való ismertetésre, bemutatásra. A következő országos rendezvénysorozat 2027 tavaszán rendezik meg.



Az Óbudai Egyetem 2024/25. tanévi TDK tevékenységét és konferenciáit támogatja a Nemzeti Tehetség Program és a Kulturális és Innovációs Minisztérium, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által kiírt „Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása” című pályázata (NTP-HHTDK-24-0078).



Frissítve: 2025.05.16.

Legfrissebb cikkek