Sikeres volt a THE Europe Universities Summit az Óbudai Egyetemen
Egyetemünk volt az egyik házigazdája THE Europe Universities Summit-nak, melyre negyven országból, mintegy 350 résztvevő érkezett. A konferencia az Óbudai Egyetem, a Semmelweis Egyetem, és a Times Higher Education közös szervezésében valósult meg május 6-tól 8-ig. Az egyetemünkön tartott nyitónap kapcsán Prof. Dr. Kovács Levente rektor kiemelte, hogy a konferencia kiváló lehetőséget nyújtott a felsőoktatási szakértők és vezetők számára a kihívások megvitatására és stratégiák kidolgozására.

A konferencia nyitónapján egyetemünkön köszönthettük a felsőoktatás legjobbjait, és mutathattuk be sokszínűségünket, innováció és kutatási területen való elkötelezettségünket. A résztvevők az innovációról, ezen belül az innovációs ökoszisztémáról, az innováció kilátásairól folytathattak eszmecserét. Prof. Dr. Kovács Levente rektor hangsúlyozta: a magyar felsőoktatás előtt álló reformok új távlatokat nyitnak az intézmények autonómiája és nemzetközi beágyazottsága terén. Hozzátette: egyetemünk az elsők között volt, akik felkarolták ezeket a változásokat, és szívesen mutatja be elképzelésünket más intézményeknek is.

Dr. Ferdinandy Péter, a Semmelweis Egyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese köszöntőjében kiemelte, hogy nemcsak az egyes újításokhoz van szükség a közös gondolkodásra, a tudás megosztására, hanem ahhoz is, hogy globális szinten lendületet adjunk az innovációnak és élénkítsük az ezt támogató környezetet.

A rendezvényen egyetemünk részéről előadást tartott mások mellett: Prof. Dr. Galambos Péter, innovációért felelős rektorhelyettes, Dr. Sugár Viktória fenntarthatóságért és kiemelt fejlesztésekért felelős rektorhelyettes, valamint két hallgatónk, Gombás Péter és Yhari Sifuentes.

A nyitónap különös jelentőséggel bírt, hiszen a kiváló nemzetközi szakértők az Óbudai Egyetemen szerezték első benyomásaikat intézményünkről és a konferencia szervezéséről.

A konferencián innovációs fesztivál keretében mutatták az be egyetemünkön megvalósult, kiemelkedő fejlesztéseket

A vendégeket lenyűgözte az IT-Evolúció kiállítás

A magyar egyetemek felkerültek a világtérképre. Erről esett szó a Times Higher Education (THE) Europe Universities Summit 2025-ös csúcstalálkozójának SOTE-n tartott második napján. Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora leszögezte: a THE Europe Universities Summit 2025 egyik fő célkitűzése az, hogy a csúcsteljesítményt nyújtó intézményeket, a világ elitjébe tartozó előadókat egyesítve a lehető legmagasabb szintű összefogásra ösztönözzön. „Azzal ugyanis, hogy a háromnapos eseményünk során a résztvevők megosztják egymással legjobb gyakorlataikat, bevált módszereiket és kutatási eredményeiket, hozzájárulnak a tudomány, az oktatás előmeneteléhez és a többi résztvevő fejlődéséhez is.”

Dr. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a magyar felsőoktatási rendszer reformját vázolta fel, amelynek eredményeképpen 40 százalékkal nőtt a felsőoktatásban résztvevők száma, ezen belül is 63 százalékkal emelkedett az orvosi és STEM (természettudomány, technológia, mérnöki tudományok és matematika) területeket választók, illetve 20 százalékkal a nemzetközi hallgatók aránya. Kitért a Pannónia Ösztöndíjprogram és a HU-Rizont program kínálta lehetőségekre is, amelyek a magyar egyetemek nemzetközi láthatóságát és szerepvállalását mozdítják elő. Kiemelte, hogy a hazai felsőoktatási intézmények egyre jobban teljesítenek a nemzetközi rangsorokban is, így ma már 12 magyar egyetem szerepel a világ felső 5 százalékában. Emlékeztetett, a cél az, hogy 2030-ig legyen magyar egyetem a világ első 100 intézménye között, három pedig az európai top 100-ban.

Prof. Dr. Kovács Levente felidézte a 15 éves Óbudai Egyetem középkorra visszanyúló történelmi gyökereit innovációs ökoszisztémáját, majd példákkal szemléltette, milyen sok találmányt adtak magyar tudósok a világnak az olyan hétköznapi tárgyaktól kezdve, mint a golyóstoll, egészen a Nobel-díjas felfedezésekig. Hangsúlyozta: a tudástranszferben a magyar felsőoktatási intézményeknek is kiemelt szerep jut, ezért reményét fejezte ki, hogy a jelenkor tudományos együttműködései, mint amilyen a mostani eszmecsere is, szintén hozzájárulnak az innovatív ötletek térnyeréséhez.

Kihívásokkal teli időszakot él át a felsőoktatás, hiszen nemcsak a növekvő társadalmi elvárásoknak kell megfelelnie, hanem geopolitikai változások mellett szükséges biztosítania, hogy az ötletek és a tehetség határok nélkül áramolhasson – hívta fel a figyelmet beszédében Phil Baty, a Times Higher Education globális ügyekért felelős igazgatója. A kihívás tehát az, hogy hogyan lehet a kiválóságot, az innovációt olyan ötletekre, technológiára és partnerségre váltani, amellyel az emberek életminősége is javítható – mondta, hozzátéve: Európa ereje az együttműködésben rejlik, így az erős kormányzással és digitális átalakulással társuló nemzetközi kutatás fogja meghatározni annak jövőjét.

A felsőoktatási intézmények kiválóságának egyik legrangosabb megmérettetése a THE éves rangsora, amelyen az Óbudai Egyetem a 601-800. helyen áll, ezzel a hazai mezőnyben a második helyet foglalja el a 11 összevetett magyar felsőoktatási intézmény között.

A konferencián mások mellett Prof. Dr. Galambos Péter innovációért felelős rektorhelyettes, Prof. Dr. Gulácsi László tudományos rektorhelyettes és Prof. Dr. Haidegger Tamás, az Initium Venture Labs Zrt.-nek a vezérigazgatója is részt vett

A rendezvényen 42 szekcióban 70 előadás hangzott el, továbbá panelbeszélgetésekkel, workshopokkal és masterclass előadásokkal várták az innováció és a felsőoktatás jövője iránt érdeklődő szakmabelieket.
