Búcsúzunk Kriza Kálmántól

Életének 82. évében, február 10-én elhunyt Kriza Kálmán, a Bánki Kar nyugalmazott adjunktusa.

Kriza Kálmán 1964-ben a Budapesti Műszaki Egyetemen gépészmérnöki, majd később ugyanitt közlekedés matematikai szakmérnök és szerszámszerkesztő- és gyártó szakmérnök okleveleket szerzett.

A főiskolává válást megelőző évtől, 1968-tól nyugdíjba vonulásáig (2005-ig), közel négy évtizeden át dolgozott a Bánkin Karon.

A műszaki mechanika és a gépelemek tárgy előadójaként és gyakorlatvezetőjeként színvonalas oktatómunkát végzett, több jegyzet, oktatási segédlet szerzője. Kiemelkedő volt laborfejlesztési tevékenysége, a Mechanika-gépszerkezettan laboratóriumban számos kísérleti berendezés tervezése, kivitelezése és az oktatásba történő bevezetése fűződik nevéhez.

A Foucault-inga az ő ötlete alapján, tevékeny közreműködésével valósult meg a Bánki Népszínház utcai épületében.

Szenvedélyes természetjáró és dalkedvelő ember volt.

Évtizedeken át irányította és működtette a Bánki Kar turista szakosztályát. Itthon és a határokon túl élő magyarok körében nagy népszerűségnek örvend „Ha dalolni támad kedvem” című, közel 400 dalból álló gyűjteménye, amely 1992 óta 16 kiadást élt meg.

Emlékét kegyelettel megőrizzük!
Frissítve: 2023.02.21.