Események betöltése

Feltételek

díjmentes

Garai Géza Szabadegyetem 48. előadása

cím: Demokratikus algoritmusok, avagy szavazat-alapú beltéri helymeghatározó módszerek

előadó: Prof. Dr. Simon Gyula

A beltéri helymeghatározás során érzékelőkkel különféle paramétereket mérünk (pl. távolságot vagy szöget), majd ezen mérési eredmények alapján számítjuk ki az ismeretlen pozíciót. A számításokat jól ismert matematikai módszerekkel végezhetjük (pl. háromszögelés), amelyek kiválóan működnek helyes mérések esetén. De vajon mi történik akkor, ha néhány érzékelőnk hibás eredményt szolgáltat? A hagyományos becslési módszerek ilyenkor sajnos téves eredményt adnak, de szerencsére vannak olyan szavazat-alapú algoritmusaink, amelyek jól tolerálják a nagy mérési hibákat. A szavazatok alapján működő algoritmusok képesek olyan esetekben is jó minőségű eredményt szolgáltatni, ha a mérések között sok hibás adat található: akár a mérések többsége is lehet rossz, ha a hibás szenzorok nem kooperálnak egymással a megtévesztésünk érdekében. Az előadás ilyen „demokratikus” elven működő algoritmusok működésébe nyújt bepillantást.

Frissítve: 2022. 03. 23.