Elhunyt hazánk egyik első programozója

Szomorú hír érkezett. Elhunyt Sántáné-Tóth Edit címzetes egyetemi docens. A Neumann János Informatikai Karon illetve annak jogelődjénél, a Matematikai és Számítástechnikai Intézetben évtizedeken át oktatta a szakértő rendszerek tárgyat.

Sántáné-Tóth Edit a Szegedi Tudományegyetemen Kalmár László professzor tanítványaként a „Számológépes alkalmazott matematikus” képzés második évfolyamán végzett és így hazánk egyik első programozója lett.

Gazdag szakmai életútja az MTA Számító Központban kezdődött, majd szoftverfejlesztőként többek közt a Dunai Vasmű, a Számítástechnikai Kutató Intézet (SZKI) és az Intelligens Software Fejlesztő Rt. (IQSOFT) munkatársa volt.

1993-tól több főiskolán és egyetemen, így az ELTE-n, illetve az Óbudai Egyetemen és annak jogelődjénél is óraadóként mesterséges intelligencia tárgyú előadásokat tartott. Szerkesztője és meghatározó szerzője volt a 2012-ben megjelent „A Számítástechnika Felsőfokú Oktatásának Kezdetei Magyarországon” című könyvnek.

2016-tól az NJSZT Informatika Történeti Fórum (ITF) fáradhatatlan résztvevőjeként a hazai informatikatörténet kiemelkedő személyiségeinek emlékét gondozta. Szakmai tevékenységéért Akadémiai Pályadíj, Kalmár László Emlékérem, Állami díj, Életmű-díj Kozma László Emlékérem, valamint Neumann János Emlékplakett (ÓE, 2014) elismerésekben részesült.

Aki ismerte, szeretettel fog visszaemlékezni felülmúlhatatlan munkabírású, segítőkész és mélyen humanista személyiségére. Lánya váratlan halála után nagymamaként édesanya szerepben, szeretetteljes légkörben nevelte unokáit.
Frissítve: 2022.02.15.