NYÍLT NAP 2021
FELVÉTELI 2021.
STEM NYÁRI TÁBOR 2020
Tájékoztató a 2020/2021. tanévre meghirdetett képzésekről
Információs Nap: A fiatalok bepillantást nyertek a diákéletbe is
Kutatók éjszakája SKKK 2019
Államtitkári látogatás az Óbudai Egyetem Salgótarjáni Képzési Központjában
Helyben a jövő: megkezdődött az új tanév a Salgótarjáni Képzési Központ és Kutatóhelyen
Bővülő egyetemi képzés Salgótarjánban
Lendületben az Óbudai Egyetem
Az Óbudai Egyetem jelentős szerepet vállal a kormányzat Fokozatváltás a felsőoktatásban című stratégiája, valamint a Modern Városok Program célkitűzései megvalósításában műszaki felsőoktatási szakképzés és mérnökinformatikus szak indításával Salgótarjánban.
A kormányzati célok elérésének egyik meghatározó eleme a salgótarjáni felsőoktatás újraindítása, egy modell értékű oktatási rendszer kiépítése, melynek első lépéseként az Óbudai Egyetem 2017 szeptemberében gyakorlatorientált, négy féléves műszaki felsőoktatási szakképzést indított, melyet 2018 őszén a hét féléves mérnökinformatikus alapképzés követett.
Az Óbudai Egyetem szerepvállalása az Észak-magyarországi régióban a fiatalok számára biztosítja, hogy lakókörnyezetükben folytathassák felsőoktatási tanulmányaikat, tovább javítja a végzettek helyben maradásának lehetőségét, és a gazdasági szereplőket arra bátorítja, hogy a térségbe települve, új vállalkozásokat hozzanak létre.
Képzési központunk Nógrád megyében egyedülálló módon kínál felsőoktatási képzést, így a megyeszékhely vonzáskörzetében élők már lakóhelyükhöz közel is felsőfokú tanulmányokat folytathatnak.
Telephelyünk hallgatói széles körű természettudományos, társadalomtudományi, műszaki, informatikai és gazdaságtani ismeretekre tehetnek szert, melyek alkalmasak a helyi munkáltatók képzési igényeinek kielégítésére.
Részletes információk a két képzésről
Műszaki Felsőoktatási Szakképzés
FORMÁJA: Felsőoktatási szakképzés (FOSzK)
MUNKAREND: nappali, levelező
KÉPZÉSI IDŐ (a szak elvégzéséhez szükséges optimális idő): 4 SZEMESZTER - 3 félév elmélet + 1 félév szakmai gyakorlat
FINANSZÍROZÁSI FORMA:
- Állami ösztöndíjas
- Önköltséges
OKLEVÉL MEGNEVEZÉSE: műszaki felsőfokú szakképzettséget igazoló oklevél
További tanulmányok esetén a BSc képzésben megfelelő számú kredit beszámítható az Óbudai Egyetem gépészmérnöki, villamosmérnöki, könnyűipari, illetve környezetmérnöki alapképzési szakjaira.
HELYSZÍN: Salgótarjáni Képzési Központ és Kutatóhely
A KÉPZÉS CÉLJA
A négy féléves felsőoktatási szakképzésben felsőfokú szakképzettség szerezhető, amelyet oklevél tanúsít. A képzés célja olyan műszaki szakemberek képzése, akik specializációjuknak megfelelő széles körű természettudományos, társadalomtudományi, műszaki, informatikai és gazdaságtani ismereteik, valamint - elsősorban munkaadói igényekre alapozott - gyakorlati szaktudásuk birtokában támogatni tudják a vállalatoknál és intézményeknél dolgozó mérnökök, döntéshozók munkáját.
A végzett műszaki szakemberek képesek mérnöki felkészültséget és különleges engedélyt nem igénylő gyártási, szerelési, kivitelezési, építési, fenntartási, vállalkozási, karbantartási, üzemeltetési folyamatirányítási, analitikai, környezetvédelmi, és fejlesztési részfeladatokat végezni, illetve alkalmasak a munkafolyamatok középszintű irányítására, szervezésére és műszaki ügyintézői feladatok ellátására.
SPECIALIZÁCIÓK
Az Óbudai Egyetem által meghirdetett műszaki felsőoktatási szakképzés specializációi: gépészet, elektrotechnika-elektronika, könnyűipar, nyomdaipar, környezetvédelem-vízgazdálkodás.
Gépészet
Korunk ipara nem nélkülözheti a gépész ismeretek széleskörű alkalmazását. A tananyag úgy lett összeállítva, hogy a képzés során alapvető anyagismereti, anyagvizsgálati, mechanikai, géprajzi, villamossági ismeretek birtokába juthassanak a hallgatók. Megismerkednek a különböző alapanyagok előállítási és az alkatrészek gyártási technológiáival. Ezen ismeretekkel képesek lesznek anyagválasztásra, gépalkatrészek tervezésére, károsodások kivizsgálására. Az elmélet órák mellett gyakorlati órákon mélyítik el a tananyagot. A külső termelő üzemekben már úgy kerülnek ki, hogy rövid betanítás után különleges engedélyt nem igénylő gyártási, szerelési, karbantartási, üzemeltetési, folyamatirányítási munkavégzésre lesznek képesek önállóan.
Elektrotechnika-elektronika
A villamos szakmaterület az ipar egyik meghatározó része. Az e területen dolgozó kolléga a vállalat, az intézmény, a szervezet operatív szakmai vezetőjének közvetlen munkatársa. A specializáció célja olyan szakemberek képzése, akik mérnökök vezetése mellett, alkalmasak villamos berendezések és villamos hálózatok üzemeltetésére, az üzemeltetés során felmerülő irányítás,- és vezérléstechnikai feladatok megoldására. Feladataik közt tehát elektronikai, méréstechnikai folyamatok felügyelete, szabályozástechnikai és villamos hálózati rendszerek üzemeltetése, diagnosztizálása és karbantartása szerepel.
A végzett hallgatók ismerik és értik az alkalmazott villamos készülékek, berendezések, rendszerek jellemzőit, hibafeltárást, hibakeresést végeznek, szükség esetén beavatkoznak. Ismerik és alkalmazzák a villamos biztonságtechnikai előírásokat. Alapvető gépészeti ismereteik révén együttműködnek e szakterület munkatársaival.
Könnyűipar
Az öltözködési kultúra életünk nélkülözhetetlen része. A könnyűipari specializáció tananyaga ezért elsősorban a divattermékek területére koncentrál. Ez a divatorientált specializáció alapvetően a textil-, ruha,- és bőrtermékek fejlesztésével, konstrukciójával, gyártási technológiákkal és szervezéssel foglalkozik. A tananyag részeként az öltözékek és kiegészítők tervezésén és előállításán kívül a ruházati- és műszaki textilek, valamint a kompozit termékek alapvető ismeretei is a megszerzendő tudásanyag részét képezik. Az elméleti módszerek gyakorlati megvalósítása az ipari partnereink termelő üzemeiben, míg a számítógépes gyártmánytervezés és gyártásszervezés az iparban is alkalmazott rendszerrel történik.
Nyomdaipar
A specializáció átfogja a nyomtatott kommunikáció hagyományos és a legkorszerűbb digitális világát. A hallgatók elsajátítják a nyomtatott termékek és egyes csomagolások alapvető tervezési módszereit. Fontos alapismereteket és gyakorlatot szereznek a tipográfia, az infómédia, a kiadói tevékenységhez szükséges szerkesztői ismeretek, valamint a modern médiatechnológiai szoftverek és eszközök alkalmazásában. Mivel a nyomtatott termékek jelentős hányadát teszik ki a csomagolások, így a tantárgyak kereteiben csomagolástechnológiai alapismereteket is szereznek a hallgatók. Miközben megtanulják a legkorszerűbb tervezőprogramok alapvető használatát, válaszokat kapnak arra, hogy mitől jó egy grafikai termék, milyen információkat kell közvetítenie a fogyasztó felé és milyen műszaki szempontokat kell figyelembe venni a tervezésekor. Megismerkednek a papírgyártás- és feldolgozás, a nyomtatás, valamint a csomagolástechnika legfontosabb anyagaival, technológiáival és gépi berendezéseivel.
Környezetvédelem-vízgazdálkodás
A globális társadalmi-, gazdasági- és környezeti problémák kezeléséhez új szemlélet, "új típusú ember" szükséges. A környezetvédelem-vízgazdálkodás specializáción olyan szakemberek képzését valósítjuk meg, akik a környezetminőség-javítása, fenntartása és környezetkímélő üzemeltetése terén megfelelő alapismeretek és kompetenciák birtokosaivá válnak.
A specializáció célja olyan szakemberek képzése, akik alapvető szakmai ismereteik birtokában, mérnökök vezetése mellett, alkalmasak a meglévő környezeti ártalmak és károk csökkentésére, illetve megszüntetésére; a természeti erőforrások ésszerű felhasználására, hulladékszegény technológiák kialakításának, valamint a vízgazdálkodás bizonyos rész feladatainak ellátására. Képesek technológiai megoldásokat kiválasztani a hulladékok újrahasznosítására, a veszélyes hulladékok ártalmatlanítására, általános ismeretekkel rendelkeznek a környezetpolitika területén.
Mérnökinformatikus alapképzési szak
A KÉPZÉS FORMÁJA: Alapképzési szak (BSc)
A KÉPZÉS MUNKAREND: nappali, levelező
A KÉPZÉSI IDŐ: 7 félév FINANSZÍROZÁSI FORMA:
- Állami ösztöndíjas
- Önköltséges
A KÉPZÉS HELYE: Salgótarjáni Képzési Központ és Kutatóhely
A KÉPZÉS NYELVE: magyar
A MEGHIRDETÉS KEZDŐ TANÉVE: 2018/2019.
tanév
A KÉPZÉS CÉLJA
olyan mérnökinformatikusok képzése,
– akik képesek műszaki informatikai és információs infrastrukturális rendszerek és szolgáltatások adat- és programrendszereinek tervezési, fejlesztési feladatainak ellátására, valamint azok telepítési és üzemeltetési feladatainak ellátására,
– akik korszerű programozási és szoftvertechnológiai ismeretekkel rendelkeznek,
– akik képesek a legmodernebb és legkeresettebb grafikus programozási környezetek használatára,
– akik megfelelő tudással rendelkeznek adatbázisok tervezéséhez, Big Data és üzleti intelligencia ismeretéhez, korszerű operációs rendszerek és számítógépes hálózatok telepítéséhez, konfigurálásához és tovább fejlesztéséhez,
– akik képesek elektronikus berendezések irányítását és szabályozását végző cél-számítógéprendszerek tervezésére és programozására, robotrendszerek programozására, szerverszolgáltatások telepítésére, üzemeltetésére és adatbiztonságára,
– akik biztos tudással rendelkeznek a felhőszolgáltatási technológiák és információbiztonsági ismeretek területén.
AZ OKLEVÉL MEGSZERZÉSÉHEZ: 210 kreditpont teljesítése szükséges.
A KÉPZÉS PROGRAMJA:
Az első néhány félévben széles szakmai ismeretek szerezhetők, ezt követi az informatikai törzsanyag elsajátítása, mely rendszertechnika, szoftvertechnológia és informatikai rendszerek modulokból áll. Az alaptudás megszerzését igazoló szakmai szigorlatot követően a 4. félévben választhatók a specializációk.
SPECIALIZÁCIÓK
Big Data és üzleti intelligencia
A Big Data és Üzleti Intelligencia témakörének magas szintű művelése az analitikai, informatikai és gazdasági ismeretekre épül. A specializáció keretein belül a hallgatók megismerkednek korszerű adatbázis-kezelő rendszerekkel, vállalati információs rendszerekkel, adattárházak fejlesztésével, adatbányászati módszerekkel és a ’big data’ témakört érintő technológiákkal.
Felhő szolgáltatási technológiák és IT biztonság
A specializáció egyrészt lefedi az IT infrastruktúrák legfontosabb összetevőinek, a hálózati, a tárolási és a számítási rétegek kialakításához és menedzseléséhez kapcsolódó legfontosabb területeit, különös tekintettel az informatikai biztonság kérdéskörére és a lehetséges virtualizálási megoldásokra. Másrészt nagy hangsúly fektet az e fölött kialakított, alapvetően elosztott IT rendszerek (platformok) szerver oldali sajátosságaira és kurrens technológiáira, mint például a felhőszolgáltatások vagy a konténer megoldások.
IoT beágyazott rendszerek és robotika
A szakirány azokat a hallgatókat várja, akik érdeklődnek a számítógépek működésének mélyebb megismerése iránt és kedvet éreznek a processzorok közvetlen programozásában rejlő lehetőségek megismerésére és kiaknázására, valamint motiváltak gépek (robotok) vezérlésének megismerésére, kifejlesztésére melynek során irányítástechnikai, méréstechnikai továbbá nagy megbízhatóságú idő- és tárhelykritikus programozási feladatokat oldanak meg. A szakirányon megszerzett kompetenciák jó belépési lehetőséget biztosítanak számos, országosan és nemzetközi szinten ismert céghez, ahol mikrokontrolleres, vagy beágyazott PC-s környezetben történik a fejlesztés.
Szoftvertervezés és szoftverfejlesztés
A specializáció célja a lehető legmagasabb szintű szoftverfejlesztői képességek kialakítása, főként az általános, hosszú távon is jól használható tudásra fókuszálva. Ez jelent egyrészt egy mély programozás-elméleti alapozást (párhuzamos programozás, algoritmusok tervezése és analízise, heurisztikus problémamegoldási technikák), de legalább ilyen hangsúllyal megjelennek a napi szoftverfejlesztési gyakorlatban szükséges módszerek (verziókezelés, tesztelés, szoftverek karbantartása, team- munka), illetve napjaink legmodernebb technikái (GPU programozás, mobil fejlesztés) is. Ez utóbbiak nem pusztán elméleti síkon jelennek meg, hanem azok rendszeres alkalmazása már a hallgatói projektmunkák során is támogatott és elvárt.
Az általános ismereteken túlmenően a hallgatók a választható sávokon keresztül specializálódhatnak két választott részterület irányába: algoritmuselmélet sáv (speciális programozási paradigmák, nyelvek); képfeldolgozás sáv (képfeldolgozás és gépi látás alapjai és gyakorlata); mobil rendszerek sáv (Android és iOS fejlesztés); nagyvállalati fejlesztés sáv (JEE fejlesztés és haladó web fejlesztés).
Jelentkezési határidő: február 15.
A jelentkezés mindkét képzésünkre a felvi.hu honlapon keresztül elektronikusan történik.
Jelentkezési segédlet:
MŰSZAKI FELSŐOKTATÁSI SZAKKÉPZÉS
Egyetemek, főiskolák / Óbudai Egyetem / Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar (OE-RKK) / nappali képzések / meghirdetett felsőoktatási szakképzések / műszaki( Salgótarján)
MÉRNÖKINFORMATIKUS ALAPKÉPZÉSI SZAK
Egyetemek, főiskolák / Óbudai Egyetem / Neumann János Informatikai Kar (OE-NIK)/nappali képzések / alapképzésben, osztatlan képzésben meghirdetett szakok / mérnökinformatikus (Salgótarján)
Kérdéseivel keressen minket az alábbi elérhetőségeken:
OE RKK 1034 Budapest, Doberdó u. 6.
Telefon: +36/1/666-5910
Fax: +36/1/666-5909
E-mail: cseri [dot] agota [at] rkk [dot] uni-obuda [dot] hu,
Honlap: www.rkk.uni-obuda.hu
OE NIK 1034 Budapest, Bécsi út 96/B
Telefon: +36/1/666-5560
Honlap: www.nik.uni-obuda.hu
OE SKKK 3100 Salgótarján, Meredek út 9.
Telefon: +36/70/686-4241
E-mail: th [at] skkk [dot] uni-obuda [dot] hu
Honlap: www.uni-obuda.hu/skkk