Az Óbudai Egyetemen, nemzetközi szinten is egyedülálló módon napelemes töltőállomást helyeztek üzembe 2020. január 15-én. Az Intézmény a Premium Napelem Kft.-vel konzorciumban hozta létre az innovatív elektromos autó töltőt (SOLAR CARPORT), melyben az energiát napelemek biztosítják, és újrahasznosított elektromos akkumulátorban tárolják. A K+F projektet az Európai Unió szervezete, az EIT Urban Mobility támogatta. A fejlesztés révén az Egyetem hallgatói értékes szakmai-gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek. Az innováció rendkívül gyorsan, négy hónap alatt valósult meg, 30 millió forint Európai Uniós támogatásból.
Az Óbudai Egyetem számára kiemelten fontos fejlesztés üzembe helyezésének napján Prof. Dr. Kovács Levente rektor beszédében köszönetét fejezte ki a projektben részt vevő szakembereknek. A projekt megvalósítását, az akkumulátorok újrahasznosítását és a töltő ilyetén használatát az országban egyedülállónak nevezte. Hozzátette, hogy az Óbudai Egyetem vezetése szívesen vesz részt minden ilyen és hasonló innovatív fejlesztésben.
A beruházás megvalósításának ötletét Ormándi Gabriella, az Óbudai Egyetem kancellárja a kezdetektől kiemelten támogatta.
Prof. Dr. Kádár Péter, az Óbudai Egyetem Villamosenergetikai Intézetének igazgatója arról beszélt, hogy ez a berendezés is beleillik abba másfél évtizedes kutatás-fejlesztési ívbe, ami az Óbudai Egyetemen a napelemek technológiája és energetikai alkalmazásának területén folyik. Bár a napelemek és inverterek hazánkban is széles körben elterjedtek, mégis az akkumulátorok másodlagos hasznosítása, a szigetüzemű töltés és az autóból történő hálózati irányú visszatáplálás újdonságnak számít.
Reizer Levente, a Nissan PR Managere úgy fogalmazott: „2010 óta forgalmazzuk a Nissan LEAF-et és Magyarországon jelenleg ebből az elektromos autóból fut legtöbb az utakon. Bár az akkumulátorok nagyon megbízhatóak, fontos, hogy készüljünk arra az időre, amikor az autók elérik az életútjuk végét. Ezt követően – a Nissan számításai alapján – az autóból kiszerelt akkumulátorok energiatárolásra még akár 2-3 évtizeden keresztül is alkalmasak lehetnek. A mai napon átadott rendszer segít abban, hogy tapasztalatokat szerezzünk arra vonatkozóan, hogy hogyan tudjuk Magyarországon is meghosszabbítani az elektromos autók akkumulátorainak az életútját.”
„Az EIT Urban Mobility (eiturbanmobility.eu) az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) támogatásával létrejött és működő innovációs hálózat, melynek fő célja az innovatív technológiák támogatása a városi közlekedés és áruszállítás terén. Nagy örömünkre szolgál, hogy a hazai egyetemek és kisvállalkozások is részt tudnak venni az innovációs hálózat munkájában és fejlesztéseikkel hozzájárulnak a városok környezet-barátabbá és élhetőbbé tételéhez. Gratulálunk az Óbudai Egyetemnek és a Premium Napelem Kft.-nek a fejlesztéshez és a további kapcsolódó innovatív kutatómunkához.” – mondta Huba Bence, az EIT Urban Mobility, Regional Innovation Scheme Managere.
Az Óbudai Egyetem kitűnik az oktatásban és kutatásban
Sok egyéb terület mellett az Óbudai Egyetem jeleskedik a napelemes rendszerek kutatása és oktatása terén. Magyarországon két intézmény biztosít ilyen szakirányú továbbképzést, az egyik az Óbudai Egyetem. Az Intézmény egyúttal lassan egy évtizede szaktudással és helyszínnel támogatja a napelemes iparág egyik legfontosabb konferenciáját a Magyar Napelem Napkollektor Szövetséggel közösen. Ugyanakkor az Egyetem vezetése számára fontos törekvés az e-Mobilitás érvényesítése is, mely területre felkészítik a jövő mérnökeit.
A projekthez szükséges akkumulátorokat két, használaton kívüli japán autóból szerelték ki. A Solar Carportot az Óbudai Egyetem Szőlő utcai telephelyén helyzeték üzembe annak érdekében, hogy a hallgatók tanulmányozhassák az árammenedzsmentet. Az innovatív Solar Carport-tal lehetőség nyílik a napelemes rendszerek struktúrájának, főbb szerkezeti elemeinek, üzemeltetésének gyakorlati bemutatására. A hallgatók mérhetik a napelemek performanciáját, az akkumulátorok karakterisztikáját vagy az elektronikai egységek (inverter, töltő, akkuvezérlő) főbb jellemzőit. Mindezen túl a rendszer alkalmas kutatás-fejlesztési feladatok végzésére is, mint például az akkumulátorok másodlagos felhasználásával kapcsolatos tapasztalatok szerzése, a hálózati visszatáplálás vizsgálata (V2G – Vehicle to Grid), vagy akár az ütemezett töltés algoritmusainak fejlesztése.
Az EU-ban különösen hangsúlyos cél a CO2 csökkentés, ezért elengedhetetlen a megújuló energia, azon belül is a napenergia használata. Az egyik megoldás a rohamosan növekvő eMobilitásban rejlik, mivel szerte a világban növekszik az autópark, ezáltal sokszorozódik az autókban lévő egységnyi akkupakk is. Ezért különösen fontos, hogy a szakemberek hasznosítani tudják a termékben rejlő kiváló lehetőséget. A projekt partnerek arra számítanak, hogy a jövőben nagymennyiségű elektromos autó akkumulátor érkezik majd vissza a piacra, melyek még több évtizedig alkalmasak lesznek energiatárolásra.
„Nemzetközi téren is újdonság”
A Solar Carport, napelemes autóbeállónak – azon kívül, hogy megújuló áramot termel, amelyet aztán mobilitásra hasznosítanak az elektromos autók – egyéb praktikus előnyei is vannak. Például az, hogy árnyékot is ad parkolás közben. Nemzetközi téren is újdonságnak számít, hogy a rendszer kiegészül egy újrahasznosított elektromos autó akkumulátorral. Az e-autók szegmense Magyarországon és Európában is a legdinamikusabban fejlődő iparág, és a (2020.01.01.-től) hatályos európai CO2 szabályozásnak köszönhetően az elkövetkező néhány évben ez minden bizonnyal így is marad. Az autóban lévő áramterhelés sokkal nagyobb, mint ami egy napelemes rendszernél szükséges, így akár több évtizedig is alkalmas lesz még erre a típusú felhasználásra.
Konzorciumban az élhető jövőért
Az Egyetem konzorciumi partnere a Premium Napelem Kft, amely az innovatív projektek mellett (például napelemes kapacitások drónokkal történő felmérése egy adott településen) elsősorban a lakossági piacon tevékenykedik. A támogató szervezet, az EIT Urban Mobiliy, mely az Európai Unió által létrehozott szervezet. Célja a felhasználó-központú, integrált, valóban multimodális közlekedési rendszerre történő áttérés felgyorsítása. A városi mobilitás vezető európai innovációs közösségeként az EIT Urban Mobility szakemberei azon dolgoznak, hogy megkönnyítsék a városok, az ipar, az egyetemek, a kutatás és az innováció közötti együttműködést a legsürgetőbb mobilitási kihívások megoldása érdekében. A szervezet kutatói és egyetemi partnerei megmutatják, hogy az új technológiák miként segíthetnek a valós problémák megoldásában az emberek, az áruk és a hulladék intelligensebb szállításával.
További információ: www.eiturbanmobility.eu. A projekt az EIT Urban Mobility támogatásával valósult meg.
A nemzeti színű szalagot Prof. Dr. Kovács Levente, Szabó Tamás, Reizer Levente, Huba Bence vágta át.
A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom videó pályázatot hirdet fiataloknak. A szervezők keresik mindazokat, akiknek határozott véleményük van a világról, és ennek hangot is adnának egy színvonalas videó filmen keresztül.
A Mozgalom munkatársai olyan nevezőket keresnek videó pályázatukon, akik szívesen mondják el, hogy mit gondolnak az őket érdeklő témákról. A járványhelyzet most különös aktualitást ad az önreflexióra, arra, hogy a fiatalok is átgondolják, mit várnak az élettől, saját maguktól és társaiktól. A pályázat 18-28 éveseknek szól. A két nyertes egy-egy okostelefonnal lesz gazdagabb. A pályázatra érkezett kisfilmeket zsűri értékeli, melynek mások mellett tagja Balatoni József (Jocó bácsi) író, történelemtanár, Kiss Imi műsorvezető youtuber és Skrabski Fruzsina dokumentumfilmes is.
Az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítást, a szervezők idén rendhagyó módon online platformon rendezik meg 2021. január 21. és 23. között. A továbbtanulni készülő diákok – mint minden évben – most is, minden részletre kiterjedő tájékoztatást kaphatnak. Az Óbudai Egyetem többek közt egyedi standdal, kisfilmekkel, információs anyagokkal várja az érdeklődőket a felsőoktatási seregszemlén.
Az Educatio Kiállítás különlegessége az interaktív, közvetlen tájékoztatás, amely a live chat, Q&A és a meeting room funkciókon keresztül valósul meg. Az Óbudai Egyetem egyedi virtuális standján kisfilmekkel, tájékoztatóanyagokkal, brosúrákkal jelentkezik. A live chat a rendezvény összes felületén, minden résztvevő számára elérhető lesz egy lebegő ablakban. A Q&A (moderált kérdések és válaszok szolgáltatás) funkción keresztül élőben és írásban is feltehetik kérdéseiket a látogatók. Az érdeklődők közvetlenül a választott kampusz szakértőitől kaphatnak válaszokat. A meeting room szintén a standon belüli tájékoztatási csatornaként szolgál, amely integrált ZOOM felületen valósul meg.
Az Óbudai Egyetem bővítette kutatási kapacitásait, illetve fejlesztette kutatási szolgáltatásait az EFOP-3.6.1-16-2016-00010 azonosítószámú, „Intelligens szakosodást szolgáló intézményi fejlesztések az Óbudai Egyetemen” című projekt keretében. A projekt az Európai Unió támogatásával valósult meg, melyre a megítélt, vissza nem térítendő támogatás 392,79 millió forint volt.
A projekt alapvető célja az volt, hogy a Nemzeti Intelligens Szakosodás Stratégia (S3) célkitűzéseihez igazodva az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara (OE-AMK) bővítse a kutatási kapacitásait, fejlessze kutatási szolgáltatásait, valamint az intézmény harmadik missziójának megerősítése révén kialakítsa és megszilárdítsa a regionális tudás négyszöget a székesfehérvári régióban.
A fejlesztések célcsoportjai a konzorcium K+F fejlesztéseiben részt vevő kutatók, oktatók, továbbá azok a diplomatervet készítő MSc hallgatók, illetve PhD hallgatók voltak, akiknek előtanulmányai lehetővé tették a projektben történő részvételt, és bekapcsolódhattak a szakmai tevékenységbe, a projekt lebonyolításába.
A célkitűzések végrehajtásával az OE-AMK K+F+I kapacitása és potenciálja növekedett, illetve a régióban betöltött tudásbázis szerepe megerősödött, melynek következtében a magyar társadalmi innovációt és a hazai ipar igényeit is kielégítő komplex K+F szolgáltatások ellátására alkalmassá vált. A projekt teljesítése során az Intézmény jelentősen hozzájárult a megújuló szellemi kapacitás fejlesztéséhez és fenntartásához, azaz a kutatói utánpótlás hosszú távú biztosításához.
Kedvezményezett: Óbudai Egyetem
Projekt azonosítószáma: EFOP-3.6.1-16-2016-00010
Projekt címe: Intelligens szakosodást szolgáló intézményi fejlesztések az Óbudai Egyetemen
„A remény mosolyogva lépi át az új év küszöbét, miközben azt suttogja: "ez az év boldogabb lesz".” Alfred Tennyson, angol költő ezeket a szavakat a XIX. században vetette papírra, de úgy tűnik, azóta se veszítettek hitelességükből, hisz mindannyian így gondoljuk ma is. Valljuk be, a Covid-19 járvány sújtotta 2020 után ránk is fér a bizakodás.
Gondoljuk át egy pillanatra, hogy miként vágtunk bele a 2020-as évbe. Gondolta-e bármelyikünk is, hogy egy világjárvány határozza meg az évünket és életünket, és ennyire átstrukturálja a mindennapjainkat? Megannyi tervünket, elképzelésünket átértékeli vagy akár tárgytalanná teszi? Aligha terveztünk vele. És mégis megoldottuk, meg kellett oldanunk!
Az újév valahol az előző év számvetésének az időszaka is. Ponori Thewrewk Auréltől tudjuk, hogy „A múlt csak többé-kevésbé megbízhatatlan emlékképeinkben él, a jövőt tekintve csupán bizonytalan következtetéseket tehetünk, a jelen pedig a kettő határán örökké változó, elillanó pillanat.”
Nézzük hát, hogy mi jól sáfárkodtunk-e azzal az idővel, amelyet a tavalyi év 365 napja kínált számunkra. Én azt mondom, hogy igen, hisz az Óbudai Egyetem sokat tett a jövőért és hírnevét komolyan tudta erősíteni itthon és külföldön egyaránt. Épp a Covid-19 által okozott veszélyhelyzetben bizonyosodott be, hogy a közösség szolgálatában nagyon sokra vagyunk képesek. A MassVentil projektre gondolok, arra, hogy Egyetemünkön megszületett a 2020-as év legjelentősebb szellemi terméke, a tömeg-lélegeztetőrendszer világszinten is egyedi koncepciója, amit az Európai Unió Innovációs Nagydíjjal jutalmazott. Hirtelen ismét előtérbe kerültünk, még intenzívebben is mint anno az ERC projektünk elnyerésével vagy akár a da Vinci sebészrobot és annak kutatási programcsomagjának használati jogosultságával. És ezt még tovább tetőztük azzal, hogy a járvány matematikai modellezésével foglalkozó országos epidemiológiai munkacsoportban is elévülhetetlen szerepet tölthettünk be kutatóink révén.
„Az ember cselekvésre és gondolkodásra született, nem bölcselkedésre” - mondta Jean-Jacques Rousseau. És mi cselekedtünk. Engedjék meg, hogy felsoroljak néhányat a tetteinkből.
Tehetséggondozó alapot hoztunk létre, „Pro Scientia et Futuro” saját kiválósági hallgatói ösztöndíjat, megerősítettük a stratégiai alapunkat, mellyel több neves egyetemi professzort sikerült Egyetemünk számára megnyernünk és ezzel immár mindegyik doktori iskolánkat megerősítenünk. A kiemelkedő publikációink (D1, Q1, Q2) szerzői külön anyagi elismerésben részesülnek, mellyel a teljesítményértékelő rendszerünk kidolgozását is elkezdtük, megalapítottuk a megszokott kiválósági díjaink mellett „az Év legtöbbet idézett kutató díját”. Elindult a stratégiai Kompetencia Központ pályázatunk, mellyel Kiberorvosi Kompetencia Központ alakult Egyetemünkön (és egyedülálló módon az országban) melynek ipari partnere, a 3DHisTech Kft., a legutóbbi Magyar Innovációs Nagydíj nyertese. Nemzetközi térben becsatlakoztunk az ITM felkérésére egyedüli magyar felsőoktatási intézményként a „troli-kamion” német-magyar fejlesztési projektbe. Az ELKH-SZTAKI-val először indítottunk stratégiai tudományos együttműködést.
Stratégiai szempontként ranking bizottságot hoztunk létre, melynek közreműködésével felvettük a kapcsolatot és elkezdtük a célzott munkát a nagy nemzetközi ranking minősítő szervezetekkel. Átszerveztük a Tudományos Tanácsot, egyben Professzori Tanácsot hoztunk létre. Novemberben pedig megalakítottuk az Egyetemünk stratégiai ipari és önkormányzati partnerei révén az Ipari Tanácsot.
A Nemzeti Összetartozás Évében Ünnepi Szenátusi Ülést tartottunk januárban Székesfehérváron, tovább erősítettük a kapcsolatot a határon túli magyar intézményekkel és év végére sikerült nemzeti műszaki tehetségpontot alapítanunk az OTDT támogatásával. Felvettük a kapcsolatot az Egyesült Államok műszaki kötődésű magyar diaszpórájával. Az utolsókból elsők közé kerültünk idén a nemzetközi Erasmus+ kreditmobilitási pályázati fordulóban azzal, hogy országos szinten a második legnagyobb kreditmobilitási támogatást nyertük el. A Stipendium Hungaricum programban a pandémiás helyzet ellenére gyakorlatilag nem csökkent a felvett hallgatói létszámunk, az arab országok nagyköveteivel megállapodtunk, hogy az országos szintű Arab Kultúra Napja következő rendezvényét egyetemünk szervezi meg. Bekapcsolódtunk a kazah-magyar kormányközi program felsőoktatási vonalába. Nemzetközi megállapodásokat kötöttünk a szerb Újvidéki Egyetemmel, a horvát University Zagrab és University North egyetemekkel, az angol New Model Institute for Technology and Engineering egyetemmel, a Kínai Tudományos Akadémiával, az Üzbég Nemzeti Egyetemmel, a tajvani Befektetési Alappal, a brazil Florianapolisi Egyetemmel, a kazah Karagandai Egyetemmel.
Több neves céggel (Huawei, Magyar Közút, Medicor, Tungsram, HDH, Dekra, HandInScan, Óbudai Építész Kft., DiabTrend, Harman Becker, Corden International), önkormányzattal (Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata) és társadalmi szervezettel (Magyar Mérnöki Kamara, Budapesti Főváros Kormányhivatala, Központi Statisztikai Hivatal, Magyar Diabétesz Társaság, Eötvös Loránd Kutatási Hálózat SZTAKI és Energiatudományi Kutatóközpont, Világítástechnikai Társaság, Diákhitel Zrt., NKFIH, ÁEEK, Honvéd Kórház, Magyar Könnyűipari Szövetség, Gépipari Tudományos Egyesület, Pannon Gazdasági Hálózat, Magyar Bútor és Faipari Szövetség) létesítettünk szakmai kapcsolatot. Felsőoktatási vonalon együttműködési megállapodást kötöttünk az Állatorvostudományi Egyetemmel, a Testnevelési Egyetemmel és a Kaposvári Egyetemmel (majd annak jogutódjaként folyamatban van a Szent István Egyetemmel történő együttműködés aláírása). Országos szinten először voltunk idén házigazdái a Kutatók Éjszakájának.
Képzések tekintetében elindult mérnökinformatikus képzésünk Nyírbátorban, míg Kaposváron villamosmérnöki képzés indításában állapodtunk meg közösen a Robert Bosch Kft.-vel és a Szent István Egyetem kaposvári kampuszával, az Óbudai Egyetem égisze alatt. Új képzések indításáról döntöttünk villamos üzemmérnök BSc, kiberbiztonság BSc, energetika BSc, grafikus kommunikáció BSc és geoinformatikai MSc tekintetében.
Új karral bővültünk 2020. augusztus 1-től, így az Ybl Miklós Építéstudományi Kar csatlakozásával immár teljes profilú műszaki felsőoktatási intézményként dolgozhatunk.
A pandémiás helyzetben oktatásunk online, majd hibrid átállását sikerrel abszolváltuk és a KMOOC rendszerünk tekintetében ismét ITM támogatásban részesültünk.
Normalizáltuk a Foglalkoztatási Követelményrendszerünkben az oktatói óraszámokat és több év után ismét létrehoztuk a Közalkalmazotti Tanácsunkat. Zsinórban negyedik alkalommal nyertük el a Családbarát Egyetem címet. Emelt szintű érettségi felkészítőket indítottunk első alkalommal, a szakképzési törvény átalakításával szakképzési centrumokkal kötöttünk megállapodásokat, valamint sportstratégia kialakításába fogtunk, melynek első elemeként élsportolói programot indítottunk, valamint több III. kerületi sportegyesülettel állapodtunk meg.
Egyetemünkön – nem orvosi egyetemként – az országban egyedülálló módon, Egészségpont kezdte meg működését 2020. december elején.
Tisztelt Kollégák!
Tisztelt Hallgatók!
Hogy is írta Kányádi Sándor? „Ballag már az esztendő,/ vissza-visszanézve,/ nyomában az öccse jő,/ vígan fütyörészve.”
A fenti felsorolás után úgy gondolom, nekünk is van okunk örülni, új terveket szőni és tervezni. A világszintű pandémiás kihívások ellenére jó úton jár az Óbudai Egyetem a négy pillérre (robotika, egészségügyi informatika, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság) épített stratégiájával. Lefektettük az alapokat. Egyetemünk mind a hét karán, valamint a négy kutatóközponttal és három társult központtal működő Egyetemi Kutatási és Innovációs Központban jelentős eredményeket produkáltunk.
Mindezek után kijelenthetem, hogy az Óbudai Egyetem a XXI. századi ipar kihívásainak megfelelően egy új és fenntartható fejlődési pályára állt, és bátran remélhetjük, hogy a képzési profiljába tartozó kutatásokban és ipari fejlesztések tekintetében hazánk, a Kárpát-medence és a közép-kelet-európai régió meghatározó egyeteme lesz! Mi ebben hiszünk, ezért teszünk Madách Imre klasszikus idézetével is élve „ember: küzdj és bízva bízzál”!
Reményeinknek utat engedve, engedjék meg, hogy szintén Kányádi Sándor szavaival kívánjak mindenkinek egy sikerekben és egészségben gazdag 2021-es esztendőt! „Szaporodjon ez az ország / Emberségbe`, hitbe`, kedvbe`, / s ki honnan jött, soha soha / ne feledje.”
Az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete pályázatot hirdet „Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban” címmel egyetemek és a főiskolák hallgatói számára. A kiírás középpontjában az uniós politika, a jelenlegi, illetve 2020 után várható szabályai állnak.
Az Európai Unió Szellemi Tulajdonvédelmi Hivatala (EUIPO) 7 modulból álló szellemitulajdon-védelmi képzéssorozatot indít, kifejezetten egyetemi hallgatók számára.
A képzés során a résztvevők megismerkedhetnek a szellemitulajdon-védelem legfontosabb területeivel úgy, mint a szerzői jog, védjegyoltalom, formatervezési mintaoltalom, illetve a téma európai uniós jogi szabályozási környezetével. Az online kurzust angol nyelven tartják. A tanulási tervet úgy alakították, hogy lefedje a szellemi tulajdonjogok és a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok (védjegyek, formatervezési minták, szerzői jogok, szabadalmak) valamennyi fő területét. Mivel az IP (Intellectual Property) manapság minden iparágban megtalálható, a kötelező tanfolyamokon kívül a tanulási terv tartalmazza a javasolt kurzusok listáját is, amelyek azokra az ágazatokra összpontosítanak, ahol az IP-t alkalmazzák.
Az Óbudai Egyetem Tehetségtanácsa „Pro Scientia et Futuro” Ösztöndíj pályázatot hirdet azoknak a nappali tagozatos, aktív jogviszonnyal rendelkező alap- vagy mesterképzésben részt vevő hallgatóknak, akik az elmúlt két félévben kiemelkedő tanulmányi, tudományos diákköri és publikációs tevékenységet folytattak.
Az ösztöndíj egyéni pályázat útján nyerhető el egy szemeszterre (5 hónap). Havi összege 40.000 forint, amely megegyezik a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjjal. A nyertes pályázók az ösztöndíj mellett díszoklevelet is kapnak.
A pályázat elnyerésének feltételei:
A pályázó nappali munkarendű, alap- vagy mesterképzéses, aktív hallgatói jogviszonyban áll az Óbudai Egyetemmel;
A pályázónak az elmúlt két félévben számított kreditindexe 4,00 vagy magasabb. (A kreditindex számításánál a kreditértékkel rendelkező, de aláírás-követelményű kurzusokat nem számítják ide.);
A pályázó az elmúlt két félévben az Óbudai Egyetem Tudományos Diákköri Konferenciáján minősített (I., II. vagy III.) helyezést ért el;
A pályázó az elmúlt két félévben megjelent vagy közlésre elfogadott, elsőszerzős (vagy második szerzős, amennyiben az első szerző is alap- vagy mesterképzésen aktív jogviszonnyal rendelkező hallgató), idegen nyelvű, nemzetközi konferencia- vagy folyóiratcikket írt, amelynek témája kapcsolódik a tudományos diákköri munkájához.
Azok a mesterképzésben részt vevő hallgatók, akik az az Óbudai Egyetemen folytatták alapképzéses tanulmányaikat és a mesterképzést az abszolutórium megszerzését követő félévben megkezdték, az alapképzésben elért eredményeik alapján is jogosultak pályázatot benyújtani.
Egy publikáció csak egyszer használható fel az ösztöndíj elnyerésére.
A pályázatnak tartalmaznia kell:
A pályázó szakmai önéletrajzát;
A pályázó szakmai/tudományos tevékenységének tömör (egyoldalas) bemutatását;
A pályázó MTMT-ben rögzített publikációs listáját és hivatkozási jegyzékét;
A megjelent, vagy közlésre elfogadott cikk(ek) másolati példányát;
Még meg nem jelent, de közlésre elfogadott publikáció esetén a befogadó kiadvány szerkesztőségének elfogadó levelét;
A pályázó Tudományos Diákköri okleveleinek másolatát, beleértve az Országos Tudományos Diákköri Konferencián elnyert okleveleket is;
Legfeljebb egyoldalas, indoklást is tartalmazó támogató nyilatkozatot a pályázó tudományos diákköri témavezetőjétől;
A pályázati feltételek által előírt, a Tanulmányi Osztály által hitelesített hallgatói jogviszony igazolását;
Az előző két félév tanulmányait bemutató, a Tanulmányi Osztály által hitelesített leckekönyv-kivonatot;
A pályázó nyilatkozatát, amelyben kijelenti, hogy a megadott adatok hitelesek, és hogy a pályázathoz benyújtott publikáció(ka)t nem használták fel korábban ugyanennek a pályázatnak az elnyeréséhez;
GDPR nyilatkozatot, amelyben a hallgató hozzájárul, hogy pályázati anyagába az Egyetem FKR szerinti, véleményezési és döntési joggal rendelkező személyei és bizottságai betekinthetnek, valamint arról, hogy a döntés eredménye nyilvánosságra hozható.
Az ösztöndíjat havi rendszerességgel folyósítják (kivéve az első hónapra járó ösztöndíjat, amelyet a második hónapi járandósággal együtt átutalnak).
A pályázatok benyújtási határideje: 2021. január 31. (vasárnap) 24:00 óra.
A pályázatokat kinyomtatva, egy példányban lehet benyújtani a Rektori Hivatalban a Tehetségtanács elnökének címezve, valamint elektronikusan is meg kell küldeni a Tehetségtanács titkárának, Akimova Anikónak: akimova [dot] aniko [at] uni-obuda [dot] hu
Kihirdették az Óbudai Egyetem idei hallgatói versenyének eredményét. A verseny célja az innováció és a hallgatói szolgáltatások minőségének javítása volt. A koronavírus okozta járványhelyzetben előtérbe kerültek a távoktatást, online jelenlétet segítő megoldások. A hallgatói csapatok valós problémákra, igényekre, kihívásokra kínáltak megvalósítható megoldásokat, melyeket az Egyetem a jövőben beépíthet saját működési modelljébe. A hallgatói innovációban rejlő potenciál kiaknázása, valamint a hallgatók érdekeinek érvényesítése az adminisztráció területén további célként jelent meg, a smart egyetemmé válás irányába.
A hallgatói verseny szorosan kapcsolódott a pályázatban vállalt, intézményen belüli multidiszciplináris fejlesztésekhez, melyek a vállalkozói szemléletet és tudás erősítését célozzák meg. AZ Óbudai Egyetem rektori stratégiájának részeként feladatának tekinti az oktatók, kutatók és hallgatók körében a kooperatív munkavégzés kultúrájának megerősítését, a karok és központok közötti szoros együttműködést. A projekt fejlesztései hozzájárulnak az intézmény partneri és kapcsolati hálójának bővítéséhez, az elismertségének növeléséhez, a KFI és üzleti eredményeinek széleskörű kommunikációjához, itthon és külföldön egyaránt.
A hallgatói Hackathon győztese gépészmérnök szakos hallgató F5 nevű csapata lett. Prezentációjukban egy, a beiskolázással szorosan összekapcsolt karrierorientációt segítő egyetemi honlap létrehozását javasolták, amely több szempontból is fontos része lehet az Óbudai Egyetem online jelentétének. Egyrészt megszólítaná a továbbtanulás előtt álló középiskolás fiatalokat, bemutatva nekik az Óbudai Egyetem képzési kínálatát, másrészt a már felvett hallgatókat is támogatná az egyetemi évek alatt, specializáció és szakmai gyakorlat kiválasztása, vagy akár elhelyezkedési lehetőségek terén. Az öltet újdonsága és legnagyobb erőssége, hogy a fejlesztők ezeket a célokat interaktív módon, például személyiség teszttel, illetve speciálisan az Egyetem szakjaira szabott tesztekkel kívánják elérni.
A verseny a 2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00017 azonosítószámú „Innovációs ökoszisztéma fejlesztése az Óbudai Egyetemen” című projekt keretében valósult meg.